jak opticky zvětšit místnost

Top 10 rad, jak opticky zvětšit místnost

15 srpna, 2021 Od administrator 0

Existuje vůbec nějaký způsob, jak opticky zvětšit místnost nebo byt a nemuset přitom stavět další místnost? V podstatě ano. V tomto článku vám ukážeme, že to jde. Stačí se při stavbě nebo rekonstrukci držet několika zásad a váš domov bude vypadat o něco prostornější, než ve skutečnosti je. To a několik dalších tipů se dozvíte v následujícím textu:

Světlé odstíny barev rozšiřují prostor

jak opticky zvětšit místnost

* TV sestava ve skandinávském stylu je příkladem nábytku, který opticky nevytváří pocit stísněného prostoru

Velmi jednoduchý trik, který můžete použít bez rekonstrukce také v již zařízeném obydlí. Světlé odstíny barev fungují velmi efektivně v rozšiřování prostoru. Platí to v odívání, kde černá barva zeštíhluje a bílá funguje opačně. Zatímco u oblečení většinou zvětšovat nechceme, v interiérovém designu to můžeme využít ve svůj prospěch.

K dispozici vám není pouze bílá ale světlé odstíny většiny barev. Zároveň můžete použít světlý bytový textil a také světlý nábytek.

Podlaha dělá velikost bytu a místností

Určitě vám v dětství říkali, ať se díváte kam šlapete. Lidský zrak opravdu významněji sleduje dolní polosféru našeho okolí. Velikost jakéhokoliv prostoru tak vnímáme zejména podle podlahy.

Jak opticky zvětšit místnost s pomocí podlahy?

Snažte vytvořit jednotnou plochu, která prochází více místnostmi.  Nedělte podlahu na zóny, kde se střádají různé druhy podlah a povrchů. (Tedy žádné koberečky ani nic podobného). Jednolitá podlaha procházející různými místnostmi opticky vytvoří jeden velký a vzdušný prostor i v malém bytě.

Vynechte také různé přechodové lišty a prahy. Dobrého efektu dosáhnete také při použití různých ale velmi barevně podobných podlah. To však platí spíše pro dlažbu a jiné povrchy bez výrazné kresby. Naopak u dřevěných nebo plovoucích podlah působí přechod velmi rušivě.

jak opticky zvětšit místnost nebo byt
Tento přechod nevyřeší ani instalace lišt. Nesoulad kresby podlahové krytiny vede k optickému zmenšení prostoru

Jak opticky zvětšit místnost pomocí zrcadla

Zvětšování prostoru pomocí zrcadel je prastarý trik, který je známý již od antiky a možná ještě z dávnější doby. Možností, jak opticky zvětšit místnost zrcadlem máme přehršel, nejčastější jsou:

  • Zrcadla na skříních a nábytku
  • Samostatně zavěšená nástěnná zrcadla

Zrušte výrazné kontrasty v místnosti

Kontrasty světlých a temných ploch nebo kontrasty výrazných barev nepatří do menších prostor. Přitahují zbytečně pozornost a zamezují oku plavně přehlédnout celé prostranství. V mozku se pak vytváří představa několika oddělených zón působících stísněným dojmem. 

jak opticky zvětšit místnost
Jednoduché linie a jemný kontrast

Snažte se aby kontrasty v bytě byly velmi jemné a nedocházelo k výrazným barevným i světelným rozdílům.

Nepoužívejte příliš dekorativní styl interiéru

Opticky většinou zvětšujeme v malých bytech (ve velkých není potřeba). Zde se nehodí používat příliš zdobné prvky nebo se snažit vyzdobit interiér v některém z bohatých dekorativních stylů. Bohatství dekoru malou místnost doslova utopí.

Vizuální zvětšení prostoru naštěstí napomáhají oblíbené moderní styly minimalistického a skandinávského ražení. Jednoduché linie a prosté tvary lépe pasují na omezené ploše. V obývacím pokoji a v ložnici můžete využít nábytek na nožkách, které odhalují větší plochu podlahy, což využívá již zmíněný trik s podlahou.

jak opticky zvětšit místnost pomocí nábytku

Ukliďte si doma a zatočte s vizuálním smogem

Někdy stačí jen obyčejný úklid. Niklovi ale ve smyslu běžného vysávání a utírání prachu. Zbavte váš domov zbytečných předmětů. Nemusíte je zrovna vyhazovat ale snažte se je dostat z dosahu vašich očí někam jinam. Zaplněný prostor logicky vypadá stísněně.

Vybírejte nábytek tak, aby ladil s barvou stěn

Pro zamezení kontrastů se snažte pořídit nábytek, který bude zapadat do barevného schématu stěn. Nebojte se použít ani stejný odstín, který kontrast vymaže úplně. V kombinaci s hladkým povrchem stěn bez zbytečných dekorací, jde o skvělý způsob, jak opticky zvětšit místnost.

Záclony z jemného materiálu

Textilie záclon může ovlivnit vnímání prostoru. Vyvarujte se hrubých látek a mohutných záclon, které shají až někam na zem. Do vašeho malého bytu patří lehké textilie, vzdušné a průsvitné látky. Řešením může být i vypustit záclony úplně a pořídit si žaluzie, které nijak nezasahují do okolního prostoru.

Konferenční nebo jídelní stůl ze skla

Sconto Konferen?n� stolek HAMBURG sklo/ocel, jak opticky zvětšit místnost

Konferenční stolek ze skla, model Hamburg/SCONTO

Bez stolu se nedá obejít. Skleněné stoly ale dokáží být skvělou alternativou, která může přispět k zachování vzdušného pocitu i v malé místnosti. Odvážnější mohou vyzkoušet také židle z čirých materiálů například v moderní kombinaci s kovem.

Menší zdroje světla rozšiřují místnost

Není nic horšího, než když v malé místnosti ze stropu visí velký lustr nebo objemná závěsná lampa. Efektivnější způsob vytváření stísněného prostoru aby člověk pohledal. 

Pro optické zvětšení místnosti potřebujete malé světlo. Nikoliv ale ve smyslu světelného výkonu ale fyzické velikosti. Spíš než lustr si pořiďte například bodová svítidla nebo jakýkoliv zdroj světla, který působí robustním dojmem a hlavně nevystupuje od stropu příliš nízko.

Čtěte také: Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně