Jak vybrat sedací soupravu z ekokůže. Sedací souprava odolná proti zvířatům

Sedací souprava odolná proti zvířatům?

27 září, 2021 Od administrator 0

Češi jsou národem milovníků zvířat. Počet koček a psů na kilometr čtvereční údajně překračuje všechny ostatní státy a nepotřebujeme k tomu ani pověstné utržené sluchátko, které zařídí, aby zde byl koček milion. Domácích mazlíčků je u nás totiž minimálně stejně jako lidí. Z pohledu „nadšenců do nábytku“ nás ale spíše zajímá, zda vůbec existuje něco jako sedací souprava odolná proti zvířatům.

Asko-nabytek.cz

S příchodem domácího mazlíčka nás vždy čeká spousta radosti. Přichází ale i drobné problémy. Čím to je, že zvířátka vidí v nábytku často úhlavního nepřítele? To opravdu nevíme. Je však známým faktem, že psi často nábytek ničí ve vzteku. Odchod páníčka je nutí zaútočit na gauč nebo jiný měkký nábytek. Kočky zase s oblibou nábytek okusují a škrábou i když vedle mají luxusní škrabadlo za nemalý peníz.

Sedací souprav odolná proti zvířatpm Modern� rohov� sedac� souprava Indigo LUX  Roh: Orientace rohu Prav� roh

K poškození nebo nadměrnému opotřebení dojde i když máte zvíře klidné povahy. Drápky zanechávají stopy téměř vždy.

Nemůžeme se ale na němé tváře zlobit. Škrábání je jejich instinkt, který nedokáží ovládnout. Zvířeti navíc těžko vysvětlíte, že zrovna tady ne. Jediné řešení je sedací souprava odolná proti zvířatům nebo nějaký druh ochranného potahu či látky.

Jak ochránit domácnost před poškozením pokud nemáte sedací soupravu odolnou proti zvířatům?

Ne vždy je sedací souprava odolná proti zvířatům a kupovat nový nábytek kvůli kotěti nebo štěněti je citelný zásah do rodinného rozpočtu. Známe ale způsoby, jak nábytek a sedací soupravu ochránit.

Škrabadlo pro kočky 

Naučit kočku na škrabadlo se nemusí hned podařit. Z vlastních zkušeností ale víme, že když začnete od kotěcího věku, tak šance na úspěch bývá vysoká. Kočka naučená na škrabadlo si zvykne, že nehty si opečovává právě zde a ne na vašem drahém gauči.

Brousit si drápky kočky nikdy neodnaučíte a pokud nemá speciální místečko, kde se tím může zabývat tak je nábytek v ohrožení.

Škrabadlo je přitom velmi levné. Nemusíte kupovat zrovna tu nejdražší prolézačku. Škrabadlo ve formě panelů lze připevnit na zeď nebo na vystouplý roh v bytě. Instalace je snadná, cena vychází na nižší stovky korun. Radost zvířete a záchrana nábytku se vyčíslit nedá.

Ochranné potahy a látky proti drápkům

Mnoho páníčků začíná výchovu zvířete tím, že mu zakáží pobyt na sedačce v obýváku. Málokde toto opatření vydrží. Drápky působí výrazně vyšší opotřebení než běžné „posezení“ člověka. Zároveň se sedací souprava pokrývá srstí zvířete, což je téměř neřešitelný problém. V takovém případě je jediné řešení pořízení potahu, který má následující výhody:

  • Chrání sedačku před drápky – to platí u psů a dvojnásob u koček, které s oblibou drápou jen pevné předměty a nikoliv volnou látku
  • Pokud je již sedačka poškozená, tak potah tato místa milosrdně skryje
  • Volbou potahu můžeme ozvláštnit nebo měnit vzhled sedací soupravy
  • Srst se přilepí na potah, který je můžete vyprat a ošetřit například v sušičce

Nevýhody jsou zřejmé – další finanční náklady a nutnost praní či další údržby. Pozitivní přínos to ale spolehlivě vyváží.

Existují také speciální přípravky a spreje, které mají za cíl zvíře odpuzovat od návštěvy na vašem gauči nebo křesle. Jejich účinnost je nesporná, jednorázová aplikace ale nestačí a hrozí, že si na ně zvíře časem zvykne.

Existuje ještě mnoho dalších „lidových“ metod, jak zvíře udržet dál od nábytku. Například pomocí kůry citrusů, nejrůznějších koření a dalších zaručených způsobů. Zkoušet můžete prakticky donekonečna a třeba najdete něco,co ve vašem případě zabere.

Čtěte také: Jak vybrat kvalitní sedací soupravu

Z jakých materiálů se vyrábí sedací souprava odolná proti zvířatům?

Daleko snazší řešení, i když ne nutně levné, je samozřejmě správný výběr nábytku. Sedací souprava odolná proti zvířatům se vyrábí z odolných materiálů.

Hledejte sedací soupravy s vysokou odolností proti otěru ( vysokým číslem Martindale). To však samo o sobě nestačí, neboť otěr a poškození drápky nejsou úplně to samé. Jaké materiály jsou vhodnější pro domácnosti se zvířaty?

  • Umělá tkanina – z přírodních materiálů se pomocí drápů vytrhávají vlákna
  • Jemné látky – z velmi jemných a hustých tkanin se také hůře vytrhávají jednotlivá vlákna, jelikož se dráp nemůže tak snadno zachytit (ne nadarmo se třeba kočičí škrabadla dělají právě z velmi hrubých přírodních vláken)

Co si vybrat přednostně:

  1. Sedací soupravy z mikrovláken a ploché tkaniny
  2. Sedačky s odnímatelným potahem, který můžete prát a zbavovat chloupků
  3. Sedací soupravy z pravé kůže – drahé ale velmi odolné. Kůže bývá poměrně tvrdá a dobře odolává poškození. Případné drobné škody vzniklé během užívání lze opravit