osvětlení kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

8 srpna, 2021 Od administrator 0

Kuchyně je především pracovní místo, kde vykonáváme řadu manuálních činností. kvalitní osvětlení kuchyně je tak důležité pro náš komfort i zrak.

Hlavní zdroj světla v kuchyni má za úkol vytvořit dostatečnou úroveň osvětlení. Z tohoto hlediska je nejdůležitější aby celá kuchyně byla nasvícena rovnoměrně, dostatečně a světlem a příjemným měkkým světlem.

Dostatečně osvětlení je důležité také ve dne. Za ošklivého počasí nemusí okny pronikat dostatek venkovního světla a umělé osvětlení kuchyně tak musí vypomoci. Dispozice některých kuchyní dokonce ani dostatečný přístup přirozeného světla neumožňují a jakákoliv činnost vyžaduje použití svítidel.

V takových nemovitostech někdy těžko uhádnete dopředu, jaké osvětlení a o jakém výkonu budete potřebovat. Buď máte světla málo nebo je intenzita menších světelných zdrojů nepříjemná. Jediným řešením jsou nejrůznější stmívače a regulátory jasu, které vám umožní přizpůsobit intenzitu osvětlení vašim potřebám.

Z praktického hlediska bývá nutné a vhodné doplnit hlavní zdroj světla několika menšími svítidly, které umístíte nad nejdůležitějšími zónami v kuchyni:

  • Pracovní deska, zde často musíte použít více svítidel
  • Jídelní stůl
  • Případně barový pult

Pracovní deska vyžaduje zvláštní péči. Velmi efektivní možností je použití několika závěsných svítidel na stropě, doplněných bodovkami například na spodní straně skříněk nad linkou.

Tip: Závěsná světla na stropě nastavte na výšku horního okraje kuchyňských skříněk, jinak vám budou překážet při jejich otevírání

Také není příliš vhodné umisťovat příliš mnoho světel na nízký strop. V tomto případě je výhodnější doplňková světla řešit jiným způsobem – Led pásky nebo zdroji světla na kuchyňském nábytku. V dnešní době není problém obstarat kompaktní svítidla malých rozměrů a dostatečného světelného výkonu.

Tyto svítidla nejsou jen na parádu ale opravdu slouží k lepšímu komfortu při využívání kuchyně jako pracovního prostředí.

Osvětlení kuchyně v pracovní zóně

Jedno světlo na stropě pro vaření většinou nestačí. Proto potřebujeme ještě pracovní světlo, které můžeme zapínat nezávisle na hlavním osvětlení. Pracovní osvětlení vytváříme pomocí menších svítidel, které se nachází většinou přímo nad zónami, kde jednotlivé pracovní úkony provádíme.

Nejčastěji jde o tyto zóny v kuchyni:

  • Plotna (indukční deska) a pracovní deska
  • Myčka

Elegantním řešením je například světlo integrované do digestoře, které se automaticky zapíná při jejím vytažení do pracovní polohy nebo funguje na spínač u pevně umístěných digestoří.

Některé kuchyňské sestavy jsou na svítidla připravené a stačí je pouze doinstalovat včetně elektrického vedení, což zkušený elektrikář zvládne za chvíli. Mnohdy můžeme improvizovat pomocí již zmíněných osvětlovacích pásků. Zde často ani nemusíte zasahovat do elektroinstalace, neboť můžete použít svítidla do zásuvky, která mají vlastní vypínač na přívodní šňůře.

Co dělat pokud pracovní deska nepřiléhá ke stěně?

osvětlení kuchyně
Stropní podhledová svítidla jsou mnohdy nejlepším řešením.

Moderní kuchyně nemusí udržovat klasické schéma pracovní desky umístěné podél stěny. Možností máte mnoho – od ostrovních pultů až po desky do tvaru písmene L. V takovém případě je dobrým řešením závěsné svítidlo, avšak s neoslňujícím světlem, které lépe zapadne do prostoru. Ve mnohých domácnostech se uplatňuje řešení v podobě zvláštní konstrukce se stropem a na něm umístěnými bodovkami. Bodovky lze doporučit spíše majitelům bytů s podhledy, například ze sádrokartonu, kam lze svítidla tohoto typu umístit bez potíží kamkoliv. Jakákoliv konstrukce umístěná pod stropem má ale značné estetické nedostatky a degraduje vzhled celé místnosti. Jejich finanční náročnost navíc mnohdy nebývá zrovna malá.

Osvětlení nad jídelním stolem

Osvětlení jídelního stolu věnujte dostatek pozornosti, neboť i zde potřebujete oddělené svítidlo, které zajistí dostatek světla pro každou příležitost.

Variantou jsou opět osvědčená závěsná svítidla, často s možností regulace jeho výšky nad deskou stolu. Design svítidla si jistě vyberete sami dle svého vkusu, zde bývá důležitá hlavně dostatečná intenzita osvětlení.

Čtěte také: Jak vybrat lustr nejen do obýváku