Tipy, jak vybrat sedací soupravu do obýváku

Nejlepší tipy, jak vybrat sedací soupravu: edice 2021

18 srpna, 2021 Od administrator 0

 V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat sedací soupravu. Trh je opět doslova přesycený a několik dobrých rad vás v něm přece jen trochu lépe zorientuje. Pojďme na to!

K čemu slouží sedací souprava? Většinou plní několik funkcí najednou. Jako první můžeme vypíchnout relaxační funkci. Na sedací soupravě sledujeme televizi, čteme knihy a někdo možná hraje hry na playstationu.

Zároveň je jedním ze společenských center každého domova. Dá se říct, že sedací souprava vytváří odpočinkové a společenské centrum v každé rodině, kde se schází více lidí najednou a často i návštěvy z venčí.

Počet lidí v domácnosti považujeme za jeden z určujících faktorů. Při rozhodování, jakou sedací soupravu vybrat musíte počet osob zohlednit.

Menší sedačka se uplatní i v kuchyni a velká sedací souprava mnohým rodinám slouží také jako každodenní lůžko. To vše výběr ovlivňuje. V takovém případě musí sedačka svým tvarem a rozměry vyhovovat během dne pro sezední a zároveň také v noci, kdy potřebujeme dost místa ke spánku.

Jak vybrat sedací soupravu do rohu Kaprun, hn?d� l�tka

*Rohová sedačka Kaprun z Asko Nábytek

Jaký tvar sedačky bývá nejlepší?

Tvar sedací soupravy je kromě velikosti jedním z nejdůležitějších parametrů. Doporučujeme si zjistit rozměry vybraného modelu sedací soupravy a všechno zakreslit do přehledného plánu vašeho obýváku. To vám hodně pomůže zjistit, jak bude váš obývák s novým gaučem vypadat. Na co se při plánování zaměřit?

  • Sedací souprava musí být pohodlně umístěna – zejména ke sledování televize
  • Dbejte na dostatek volného prostoru, aby vám sedačka spíš nepřekážela. Úzká místa s šířkou menší než 70 centimetrů vám znemožní pohodlný průchod

Rovná sedací souprava se dnes až tak často nevidí v obývacích pokojích. Častěji nachází místo v kuchyních, pokojích nebo například v relaxačních prostorách korporátních firem. Přitom to je škoda, klasický tvar sedačky vám dá zajímavé možnosti pro koncipování nábytku v jakékoliv místnosti. Zvažte například možnost umístění dvou rovných sedaček naproti sobě, což je řešení vhodně pro větší rodiny nebo časté pořádání sešlostí s větším počtem přátel.

Velmi efektivním řešením jsou rohové sedací soupravy, čímž myslíme opravdu rohové sedačky, jejichž obě části jsou symetrické a stejně dlouhé. Zvládnou větší počet lidí najednou a zároveň jsou pohodlným hnízdem pro klidné rodinné večery.

V obchodech ale daleko častěji narazíme na sedací soupravy do L, které jsou snad nejoblíbenějším výběrem posledních dvou dekád.

Modulové sedací soupravy vám umožní si nakoncipovat sedačku jako stavebnici z modulových dílů. Hodí se to pro větší nebo netradičně tvarované místnosti. Modulovou sedačku si můžete vybrat bez problémů z pěti a více dílů. Záleží to pouze na vaší fantazii. Pohodlně vytvoříte rovné gauče i zahnuté do L nebo U. Tvar sedačky se dá měnit i podle toho, jak přestavujete nábytek v bytě. Zkrátka jde o nejvariabilnější možnost, jak vybrat sedací soupravu do jakéhokoliv bytu.

TIP: Nastěhovat sedací soupravu do některých bytů bývá velké dobrodružství. Modulové sedačky to vyřeší, protože se vynáší po jednotlivých menších částech.

Jak vybrat sedací soupravu dle materiálu, z něhož je vyrobená

Materiál sedací soupravy ovlivní hlavně to, jak dlouho vám v domácnosti vydrží v dobrém stavu. Nejodolnější je samozřejmě dřevo. Sedací soupravy z masivu vám slouží dlouhá léta a nemá se na nich co pokazit. Zaplatíte za ně ale o něco více než za obyčejnější modely z jiných materiálů. Jejich mohutnost pocítíte už během stěhování, jelikož jsou výrazně těžké. 

Jak vybrat sedací soupravu Karlos U, b�l�/tmav? ?ed�

*Takto vypadá sedací souprava do U. Netradiční výběr, který má ale něco do sebe

V oboru sedacích souprav se příliš neprosazuje kov, který je celkem běžný například u židlí a křesel, kde se stává stylovým doplňkem hi-tech moderních domácností. Nejběžnější sedačky s příjemným poměrem cena/výkon se vyrábí z laminovaných desek. Kvalitní sedačka z dřevotřískových laminátů není nic špatného. Nemůžete ale počítat s životností v řádu desítek let.

Víte, že existují také soupravy bez kostry? Jsou to vlastně pytle plněné výplňovým materiálem. V mnoha českých domácnostech je ale zatím nenaleznete.

  • Vybírejte sedací soupravy z tvrdého dřeva (dub, buk, jasan)
  • Pokud můžete, tak vyberte soupravu, kde jednotlivé díly spojují bytelné šrouby

Nezapomeňte si ověřit, zda sedačka obsahuje pružiny. Moderní pružinové systémy jsou poměrně odolné a kvalitní. Bývají většinou měkčí než sedačky se základem například z překližky. Přesto ale mohou pružiny prasknout, hlavně pokud máte děti, které si z ní budou dělat trampolínu. V takovém případě radíme sáhnout po výběru, kde se nabízí podklad z dřeva nebo již zmíněné překližky. Taková sedačka zvládne i divoké kousky vašich ratolestí.

Výplň sedacích souprav – peří, molitan, PUR pěnový sendvič nebo pružinové bloky

Velmi důležité je i to, čím je vaše sedačka plněná. Nejstarším a nejklasičtějším materiálem je kupodivu peří. V dnešní době se ale používá jen v některých velmi drahých sedacích souprav. Peří považují mnozí za poměrně čistý, ekologický materiál. Má ale svoje limity a nevýhody. Zejména pro alergiky, jimž dokáže peří pořádně znepříjemnit život.

Většina výběru sedaček se ale omezí na naprosto odlišné materiály. Historicky byl nejpoužívanějším materiálem molitan. Jeho horší odolnost a kvality ale dobře známe. Proto dnes většina výrobců dělá výplň raději z PUR pěny.

Polyuretan má poměrně vysokou odolnost i po letech používání. Každý výrobce má navíc určitý systém, pomocí něhož vytváří unikátní sendvič několika pěn. Výplň vaší sedačky se tak bude většinou skládat z několika vrstev, které zajistí optimální tvrdost, pohodlí a dlouhodobou výdrž i při intenzivním používání.

Neodzvonilo ani pružinám. Klasické “péro z gauče” v dnešní době nahrazují pružinové bloky. V nich jsou jednotlivé pružiny zapouzdřeny. Díky tomu se riziko proražení pružiny skrz potah významně snižuje. Nesmíte jej ale používat jak trampolínu.

Jaký potah na sedací soupravu si vybrat

Potahových materiálů je opět strašně moc. V základu můžeme vydělit základní rozdělení na dva typy:

  1. Přírodní potahy na sedací soupravy
  2. Syntetické materiály

Příznivce přírodních materiálů možná nepotěší fakt, že mytí a údržba v tomto případě stojí o mnoho více úsilí než v případě syntetiky. Umělé materiály přitom vypadají často podobně jako přírodní a jejich čištění je poměrně lehké. (viz například ekokůže v tomto článku).

Jak vybrat sedací soupravu z ekokůže
Ekokůže je umělá náhražka, kterou prakticky nepoznáte od pravé kůže. Její odolnost je extrémní.

V mnoha domácnostech dominují sedačky z umělého semiše, pokud nemáte představu, tak je to ten materiál, do kterého můžete prstem kreslit. Otočení vláken do různých směrů vyvolává velký světelný kontrast. Vše se naštěstí dá napravit, pouhým pohlazením ruky. Zkrátka gauč a hračka pro děti v jednom. Zároveň je tento materiál nenáročný na údržbu.

jak vybrat sedací soupravu s potahem ze semiše
Umělý semiš

Velur patří mezi odolné materiály, které jsou schopny přežít časté útoky domácích mazlíků, hlavně koček, které si ze sedačky někdy dělají škrabadlo pro broušení drápků.

Značně odolné je také mikrovlákno, které vyniká odolností proti otěru i snadným čištěním.

Pokud řešíte odolnost potahu proti zvířatům a dětem, tak můžeme doporučit pratelné potahy, které můžete sundat a strčit do pračky (a sušičky, která vám pomůže velmi efektivně proti zvířecí srsti!).

Jak dostat sedačku do vašeho bytu?

Vybrat sedací soupravu bývá těžké. Dostat ji dovnitř ale může být ještě větší noční můra. Nejlépe na tom jsou již zmíněné modulové sedačky, které se stěhují po částech. Nejjistější je hodit starosti na někoho jiného a kupovat sedací soupravy i s dovozem až do domu.

Podívejte se do našeho seznamu dodavatelů a eshopů.