Jaký rošt do postele

Jaký rošt do postele? Nejlepší možnosti na trhu 2021

15 září, 2021 Od administrator 0

Moderní postele jsou k mání v desítkách typů, které se navzájem mohou výrazně odlišovat. Aby toho nebylo málo, tak vlastnosti vaší postele může ovlivnit také rošt. Jaký rošt do postele je k mání zjistíme v následujícím textu.

Co to je rošt do postele

Rošt je poměrně nenápadná součást lože. Je totiž trvale ukrytá před vašimi zraky přímo pod matrací. Právě ona má společně s matrací hlavní odpovědnost za pohodlí, které si ve spánku užíváte.

JAký rošt do postele? Dieter Knoll RO?T, 90/200 cm

*Maximální prodyšnost a dokonalé přizpůsobení vašim potřebám dokáže nabídnout například destičkový rošt s lamelami /Dieter Knoll -XXXlutz

Rošty se vyrábí ze dřeva, překližky nebo kompozitního materiálu a tvoří vlastně oporu na níž leží matrace a tedy i vy, když ulehnete po těžkém dni do postele.

Rošt má nejčastěji podobu jakéhosi rámu s příčkami. Může to být ale také deska s nejrůznějšími otvory. V dnešní době se totiž podstatná část postelí prodává bez roštu. Je pouze na vás, jaký rošt do postele si zvolíte a vložíte do konstrukce zakoupeného lůžka.

Jaký rošt do postele je k dispozici v obchodech?

V zásadě můžeme vydělit několik základních typů roštů, z nichž lze při nákupu vybírat:

  • Lamelový rošt
  • Laťkový rošt 
  • Vyklápěcí lamelový rošt – pro přístup k úložnému prostoru
  • Motorový polohovací rošt – s dálkovým ovládáním, vhodné i pro osoby s omezenou pohyblivostí

Lamelový rošt je moderní standard

Lamelový rošt sestává z dřevěných lamel (ořech, bříza, dub apod), které jsou pružně uchycené k rámu. Jejich tuhost je často možné regulovat pomocí posuvníků. Lamelové rošty jsou velmi odolné a vydrží vám mnoho let bez nutnosti předčasné výměny. Každá lamela je zatěžována individuálně. Váha vašeho těla se tak rozloží přirozeně po celé délce postele.

Nebojte se však vzniku prohlubní. Postel má v zásadě být ideálně rovná a takovou zůstane. Rozdíl v zatížení nijak necítíte jelikož tloušťka matrace přes dvacet centimetrů jakékoliv výškově rozdíly plně eliminuje.

Lamely mívají různou šířku. V praxi ale vždy fungují na podobném principu. Poskytují flexibilní oporu pro matraci a hlavně propouští vzduch, díky čemuž může lůžko dýchat. Tvrdost lamelového roštu určuje také vzdálenost lamel. Čím menší mezery, tím tvrdší pocit z roštu můžete mít. Není však radno vybírat rošty s velkými mezerami. Takové se ani nevyrábí neboť v nich má tendenci matrace prosedat. Standardní rošt 190 centimetrů mívá minimálně 15 – 30 lamel, v závislosti na jejich šířce.

Lamelový rošt vydrží poměrně dlouhou dobu. Lamely je navíc možné snadno měnit, pokud se poškodí. Nosnost jedné z nich může být jen kolem 10 – 15 kilogramů, což vyhovuje pro potřeby spánku. K prasknutí může dojít například po razantním naskočení na postel, kdy dojde k prudkému zatížení malé plochy matrace. V reálu se ale toto příliš často nestává.

Laťkový rošt do postele

Laťkové rošty jsou výrazně levnější než lamelový. Při rozhodování jaký rošt do postele zvolit ale nechte tuto variantu pouze pro specifické případy. Laťkový rošt není příliš pružný a má také nižší výdrž. Vhodný je kupříkladu pro dětské postele.

JAký rošt do postele Sconto La?kov� ro?t ALLI 140x200 cm

Rolovací laťkový rošt ze Sconto nábytek

Vyklápěcí rošty

Vyklápěcí typy roštů mohou plnit dvě základní funkce:

  • Přístup do prostoru pod postelí
  • Vyklápění pro polohování části pod hlavou, což je v této variantě poněkud méně praktické, jelikož potřebujete vyvinout určité fyzické úsilí pro manipulaci s roštem

K vyklopení slouží speciální kloub na rámu roštu. Podle dispozic vaší ložnice můžete vybírat vyklápění čelní nebo naopak boční.

Motorové vyklápěcí rošty

Slouží například seniorům, nemocným nebo osobám s omezenou pohyblivostí. Základní rozdíl oproti předchozí variantě spočívá v tom, že takové lůžko můžete ovládat přímo v leže bez jakéhokoliv námahy. Samotné vyklápění zajišťuje malý servomotor, který je řízen ovladačem. Hodí se tak hlavně pro osoby, které mají potíže se vstáváním.

Další člá

Čtěte také: Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně

Jak vybrat sedací soupravu

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní

Jaký obklad za kuchyňskou linku

Jak opticky zvětšit místnost