Jaký obklad za kuchyňskou linku

Jaký obklad za kuchyňskou linku? 4 nejlepší možnosti

20 srpna, 2021 Od administrator 0

V dnešním článku nakousneme problematiku toho, jaký obklad za kuchyňskou linku je nejvhodnější a jaké mají jednotlivé druhy výhody a nevýhody. Částečně zmíníme také problematiku lišt a jejich použití.

Společně s výběrem kuchyně byste již měli mít vybráno, jaký obklad za kuchyňskou linku použijete. Vymýšlet a vybírat dodatečně je většinou ještě těžší, než když si to rozhodnete na samém počátku.

Co v našem článku budeme rozebírat?

Společně s výběrem kuchyně byste již měli mít vybráno, jaký obklad za kuchyňskou linku použijete. Vymýšlet a vybírat dodatečně je většinou ještě těžší, než když si to rozhodnete na samém počátku.

Obklady do kuchyně z přírodního nebo umělého kamene

Kámen patří k nejlepším materiálům pro odklad do kuchyně. Platí to dokonce i pro imitaci kamene, která odolává teplotám přes 120 stupňů Celsia, což pro využití jako obkladu bohatě stačí. Umělý kámen nejčastěji pořídíte v tomto provedení:

 • Imitace z akrylových pryskyřic
 • Jemně rozdrcený kámen spojený pomocí pryskyřic do tvaru obkladových dlaždic nebo panelů
Jaký Obklad za kuchyňskou linku Stones Lithos ivory 10x40 cm KAMENIV

*Imitace všech druhů se vzhledem maximálně blíží přírodnímu kameni

Kuchyně s kamenným obkladem má jednu zásadní výhodu – vypadá daleko dráž, než ve skutečnosti je. Vzhled je opravdu skvělý a těžko ho něco překoná.

Další výhody:

 1. Vysoká odolnost proti poškození
 2. Možnost kreativně přizpůsobovat tvary obkladu
 3. Realizace bez velkého množství rušivých styků – nabízí se v podobě rozměrných panelů
 4. Snadné mytí

Nevýhody kamene:

Samozřejmě musíme zmínit také mínusy. Hned prvním a citelným mínusem se stává cena. Drahé jsou obklady z přírodního kamene a levno nepořídíte ani imitaci. S tím se musí zkrátka počítat.

Ne každý už ale ví, že existují další technické nuance. Například obklady z akrylové imitace kamene není vhodné používat v kuchyni s plynovým sporákem. 

Jaký obklad za kuchyňskou linku
Menší formáty obkladů nebo mozaika vyžadují pracnější čištění spár

Keramika a mramor, nejlepší volba jaký obklad do kuchyně zvolit?

Dle našeho skromného názoru jsou keramické obklady mnohdy tím nejlepším. Pokud jste vybíraví a dlouho váháte, jaký obklad do kuchyně si pořídíte, tak jste si jistě všimli, že nabídka keramických obkladů je prakticky nekonečná. Většina prodejen vám nabídne stovky variant dekoru, což vám výběr mnohdy spíš zkomplikuje jelikož moc možností spíše škodí.

Varianty dekoru, jaký obklad za kuchyňskou linku nabízí:

Alespoň ale máte šanci najít něco opravdu zajímavého. Výčet pozitivních vlastností keramických obkladů tímto však zdaleka nekončí.

Keramika je navíc desetiletími ověřený materiál, o kterém lze těžko pochybovat. Pro naše účely jsou k mání jak klasické dlaždice nejrůznějších velikostí a tvarů, tak mozaiky, ba i velkoformátové panely.

Výhody keramických obkladů:

 • Dostupná cena
 • Obrovský výběr
 • Odolnost proti všem negativním vlivům
 • Snadné mytí

Cena může být opravdu výhodná, obzvlášť pokud si všechno děláte sami bez řemeslníků.

Jaký obklad za kuchyňskou linku
Keramika vydrží navěky a její instalace nedělá potíže ani když potřebujete prořezy pro vypínače zásuvky

Jaké jsou mínusy?

 • Není dobré aplikovat keramický obklad na nerovné stěny – vše musí být dopředu vyrovnáno
 • U mozaiky budete mít opět více práce s čištěním spár
 • Potřeba vyřešit konce dlažby – buď pomocí lišt nebo pečlivým opracováním, které nekazí vizuální kvalitu v rozích nebo na konci obkladu

Tip: Přes 500 variant keramických obkladů do kuchyně nabízí SIKO

Zakončení dlažby do rohu může vést časem k nehezkým poškozením, řešením jsou lišty

Skleněný obklad do kuchyně

Sklo za kuchyňskou linku pořídíte v mnoha variantách, včetně výrobků na míru s vysokou kvalitou vyhotovení. Používají se tónované barvy nebo dokonce obklady s obrázky, což však není úplně nejstylovější.

V běžné prodejní síti jsou nejoblíbenější skleněné mozaiky případně černé sklo za kuchyňskou linku. Výhodou lesklého skla je snadnost mytí, což však úplně neplatí u mozaiky, kde se musíte dobře postarat o čistotu spár.

Nejvhodnější jsou samozřejmě řešení na míru, kde kvalita dosahuje maxima a umožňuje montáž bez jakýchkoliv lišt mezi pracovní deskou a obkladem.

Nevýhody skla jsou zřejmé:

 • Vyšší cena u nejkvalitnějších obkladů na míru –  to se odvíjí od nutnosti perfektního zaměření vzhledem k lince a potřebě přesně vytvořit například otvory pro vypínače a zásuvky
 • Mechanická křehkost – i nejdražší sklo zůstává pořád sklem a můžete jej poškodit
 • Jakékoliv další úpravy jsou složité – nová elektrická zásuvka se do velkoformátového obkladu ze skla dodělává poměrně komplikovaně

*Skleněné obklady do kuchyně v podobě mozaiky nakonec vychází z cenového i praktického hlediska nejlépe, jelikož je zvládne aplikovat každý řemeslníci a šikovnější kutilové si s ní poradí také. Velkoformátový obklad ze skla už je složitější a zejména velké desky na míru vás donutí sehnat si někoho, kdo vám nejdříve perfektně vyrovná stěnu. Velké sklo nesnese jakoukoliv nerovnost. Díky pnutí může po montáži praskat. 

Mnohdy praská jen roh, ale i v takovém případě neexistuje žádný způsob opravy. Jedině objednat celý nový panel

Plastové obklady do kuchyně

Plastové dlaždice nejsou až tak špatnou volbou. Plast navíc tvoří jen svrchní vrstvu a vykazuje vynikající odolnost. Vydrží poměrně dlouho, odolává vlhkosti a nečistotám. Jeho montáž navíc nečiní závažné potíže. Sedí dobře na křivých stěnách a dáte jej do kupy zároveň s montáží kuchyně. Mnohdy si navíc můžete vybrat stejný dekorativní vzor jako na pracovní desce.

Za nevýhodu můžeme označit nepříliš hezký vzhled spár a profilu obkladu. To ale spousta lidí vůbec nemusí vnímat jako zásadní problém. PLastové obklady zkrátka nabízí poměrně solidní poměr ceny, výkonu a dlouhodobé odolnosti, kterou obklady do kuchyně musí mít.

Výběr těsnící lišty mezi pracovní desku a obklad kuchyně

Těsnící lišta za pracovní desku

Při rozhodování, jaký obklad za kuchyňskou linku, musíte vyřešit také těsnící lištu, která zrovna nepatří k tomu nejhezčí, co si do kuchyně můžete pořídit. Však také není na okrasu ale pro ochranu před vlhkostí, která by jinak z desky zatékala dozadu. Klasické laminované desky jsou sice i uvnitř hmoty napuštěné impregnací, která se nejčastěji projevuje zelenou barvou řezu. To ale nedtačí. Zadní a boční část desky navíc zůstává “holá” a tak by dlouhodobé působení vlhkosti mohlo skončit nabobtnáním, čemuž má lišta zabránit.

Nejméně vzhlednou variantou jsou robustní plastové lišty, které málokdy vizuálně zapadnou. Na trhu však existují úzké lišty (kolem 11 mm) v barvách kovu, které jsou důstojným řešení pro většinu obkladů, které těsnící lištu vyžadují. (To jsou kromě skelných a kamenných panelů na míru prakticky skoro všechny).

Čtěte také: Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně