jakou pracovní desku k lince

Jakou pracovní desku na kuchyňskou linku?

12 srpna, 2021 Od administrator 0

Dnes se budeme zabývat otázkou, jakou pracovní desku si vybrat pro vaši novou kuchyni. Proč jsme se rozhodli napsat článek na toto téma? Výběr kuchyně je již sám o sobě někdy dost složitý. A tu najednou přichází další problém – pracovní deska. To je snad nejvíce používaná součást kuchyně.

V tomto článku se dozvíte:

 • Jakou pracovní desku vybrat
 • Jaký design nebo texturu
 • Jaká deska vám  vydrží dlouhé roky
Jakou pracovní desku 180cm ke kuchyni Nora

Tip: Nevíte jakou pracovní desku vybrat, aby ladila s kuchyní?

Inspirujte se u kuchyňských linek dodávaných přímo s deskou ZDE

Pracovní deska odolává všem škodlivým vlivům, které provoz kuchyně přináší. Na ní připravujeme jídlo, přitom ji určitě mnohokrát nechtěně přejedeme nožem, rozlijeme na ni vodu nebo jinou tekutinu, něco nám upadne a nebo na ni položíme rozpálené nádobí z plotny. Běžný nábytek by to dlouho nevydržel, deska to ale musí zvládnout bez ztráty původního vzhledu a bez poškození. 

V českých obchodech naleznete široký sortiment pracovních desek. Designově jsou nejčastější tyto typy:

 1. Kámen
 2. Dřevo
 3. Lesklý povrch
 4. Matný povrch
Jakou pracovní desku - POLAR II dub sonoma, 200 cm

*Laminovaná pracovní deska s povrchem imitujícím dřevo, model Polar II/SCONTO

Laminovaná pracovní deska

Nenechte se ale zmást vzhledem. Naprostá většina desek se vyrábí z nejrůznějších laminátů a jejich vzhled je dán čistě jen povrchovou vrstvou. Nároční zákazníci si samozřejmě mohou pořídit desky např. z přírodního kamene. Kolem 80% trhu ale zaujímají již zmíněné lamináty, které představují slušný poměr ceny a kvality.

Takové desky se již během výroby ošetřují speciální hydrofobní impregnací, která spolehlivě chrání desku před zhoubným vlivem vlhkosti. Povrch desky sestává z několika vrstev. My samozřejmě vidíme zejména horní, dekorativní vrstvu, která určuje vzhled celé desky. Kromě toho se zde ale nachází i další ochranná vrstva.

S pomocí technologie postforming výrobci desku obalí svrchní  vrstvou i z boční a částečně spodní strany, což garantuje odolnost vůči stékající tekutině.

Pracovní deska se může upravit na míru vašim potřebám. Poměrně často vyvstává nutnost spojit dvě pracovní desky dohromady. V řezu nám ale chybí ona svrchní ochranná vrstva. Pro tyto případy nezbývá než koupit spárovací lištu, která zaplní mezeru mezi deskami a zabrání pronikání vlhkosti do spáry.

Druhou ale dražší a náročnější možností spojení dvou desek je nechat si spojit desky natěsno, což vyžaduje zásah zkušeného řemeslníka. Ten vytvoří naprosto těsné spojení dvou desek, do nějž nemá šanci jakákoliv tekutina vniknout.

V každém případě budete potřebovat také boční ochrannou lištu, která kryje řez na konci desky.

Posledním dopňkem, bez něhož se neobejdete je těsnící lišta, která odděluje desku od stěny/obkladu. Bez něho by vlhkost stékala po “zádech” desky, pronikla až do samotných skříní a po čase mohla poškodit i stěnu, k níž kuchyně přimyká.

Výhody laminátových pracovních desek
 • Výhodná cena
 • Široký výběr designů
 • Dobrá odolnost proti tepelným vlivům a vlhkosti
Nevýhody:
 • Pokud dojde k poškození ochranné vrstvy, tak po čase může vlhkost vniknout dovnitř desky a způsobit její bobtnání
 • Nutnost pečlivě osadit lišty, aby vlhkost dlouhodobě nevnikala na nekryté části

Nehledě na hydrofobní úpravu laminátu, je dlouhodobé působení vlhkosti trochu problém. Snažte se tedy zajistit perfektní a těsné olištování. V případě mechanického poškození horní vrstvy si zaděláváte na velký problém. To se ale naštěstí stává jen málokdy, většinou následkem pádu nějakého předmětu z horních skříněk, který ostrou hranou poškodil povrch desky. V takovém případě je ale deska zralá na budoucí výměnu.

jakou pracovní desku k lince

Kdy levná deska nevypadá dobře?

Z hlediska designu nejsou hezké styky dvou desek, pokud mají výraznou kresbu (imitace dřeva, kamene). Nesourodý styk vypadá opravdu zle. pro tyto účely volte desku s neutrálním povrchem bez viditelného vzoru. 

Akrylátové pracovní desky

Akrylát se tváří jako kámen. Je to však čistý plast. To ale nemění nic na tom, že jde o velmi kvalitní a odolný materiál. Má ale jednu nevýhodu, docela snadno se poškrábe. Škrábance jsou nejvíce vidět na tmavých akrylátových deskách.

Výhodou je odolnost proti úderům a hlavně vlhkosti. Akrylát nevstřebá žádnou nečistotu a jeho mytí je snadné a efektivní.

Dřevěné pracovní desky

Vyrábí se samozřejmě z tvrdého dřeva. Desky jsou samozřejmě intenzivně impregnované, aby vydržely zhoubné vlivy vlhkosti a teploty, které musí deska čelit. Dřevo je luxusní materiál, který má své vizuální kvality. Časem používáním samozřejmě mění vzhled k horšímu. Je to ale přírodní materiál, který má jednu velkou výhodu. PO letech můžete desko renovovat a vypadá jako nová.

Výhody:

 • Luxusní vzhled
 • Možnost restaurování zašlých desek

Nevýhody:

 • Cena
 • Horší odolnost proti povrchovému poškození

Desky z přírodního kamene

Opravdový kámen je jedna z nejluxusnějších variant, jakou pracovní desku si pořídit. Kámen mechanicky velmi dobře odolává poškození. Možná vás ale překvapí jedna věc:

O kamennou desku musíte pravidelně pečovat. Některé druhy kamenů vynikají svojí porovitostí. Sem se dostává vlhkost včetně nečistit a mycích prostředků. Prot je nutné desku pravidelně ošetřovat pomocí speciálních přípravků, které tomu brání. Nevýhdofou kamene je také velká hmotnost, která stěžuje montáž. Tu je lepší nechat na odborné firmě. Kámen vydrží hodně, pokud vám ale během instalace deska spadne, tak stoprocentně budete mít najednou desky dvě.. 

Čtěte také: Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně