jaké barvy se k sobě hodí v bytě

Jaké barvy se k sobě hodí v bytě?

6 září, 2021 Od administrator Off

Nejčastějším důvodem rodinných sporů při obnově bydlení jsou barvy. Každý má svůj názor na to, jaké barvy se k sobě hodí v bytě a snaží se ho prosadit. Mnozí ale tápou a hledají pomoc v nejrůznějších radách na internetu.

Co vám poradíme?

 • Které barvy se k sobě hodí
 • Nejčastější způsoby kombinování barev

Dozvíte se ale ještě něco navíc:

 • 2 principy, s jejichž pomocí skloubíte libovolnou kombinaci barev
 • Význam barev podle východní filozofie feng-shuei

Odstíny jedné barvy, nejjednodušší výběr

Vůbec nejsnazší kombinace barev vlastně není kombinace barev, nýbrž kombinace odstínů. 

Každá barva má X odstínů, které můžete nakombinovat v rámci celého vašeho bytu (na stěnách, nábytku i bytovém textilu) nebo i jedné místnosti. Doporučujeme ale použít spíše blízké odstíny podobné světlosti.

Jednobarevné řešení interiéru není nijak výrazné. S oblibou se používá pro menší místnosti, nebo předsíně a podobné interiéry, kde není potřeba vymýšlet nic ohromujícího.

Kontrastní kombinace dvou barev z opačného konce spektra

Vyzkoušet můžete barvy, které jsou na opačném konci barevného spektra. Jedna z nich by měla být dominantnější (například použitá ve více odstínech) a druhá doplňková.

Příklady kontrastních barev:

 • žlutá a oranžová X modrá, fialová
 • zelená, modrá X červená, oranžová

Odstíny podobných barev

Opět se podíváme na spektrum barev a vybereme tentokrát barvy, které leží blíže. Jedna barva musí mít dominantní charakter a použije se ve více odstínech, druhá barva má doplňkovou funkci.

Podobné barvy:

 1. Zelená – žlutá
 2. Žlutá – oranžová
 3. Oranžová – červená
 4. Červená – fialová
 5. Fialová – modrá
 6. Modrá – zelená

*Každá z výše uvedených barev má nějaké odstíny, které postupně přechází do sousední barvy. 

jaké barvy se k sobě hodí v bytě
Každý řádek reprezentuje stejnou světlost barvy, můžete tak kombinovat různé barvy ze stejného řádku

Zároveň má každá barva různé úrovně sytosti. 

Jak to vše dohromady kombinovat se dozvíte níže:

Jak sladit jakoukoliv barvu? Držte se stejné  světlosti a sytosti

V této části se vám pokusíme osvětlit jednoduché principy, které můžete při výběru barev použít.

Pro kombinování barev totiž nepotřebujete vědět nic zvláštního, V podstatě to všechno je velmi jednoduché. Uvidíte sami.

Vhodné kombinace barev jsou určitě skvělé vodítko, pokud hledáte inspiraci a o designu zatím mnoho nevíte. V praxi však můžete použít téměř jakoukoliv kombinaci barev, v podstatě vám stačí vybrat si vaše oblíbené barvy a dát je dohromady. Musíte jen dodržet pár základních pravidel.

Jaká pravidla to jsou?

Použité barvy musí mít něco společného:

 • Stejnou světlost barvy
 • Stejnou sytost

Světlost barvy

Při míchání barev fyzicky, například při malování, můžeme do každé barvy namíchat bílou nebo černou, čímž měníme světlost barvy.

Pokud smícháme s bílou, tak se například červená mění postupně v růžovou až přechází do stále světlejších odstínů. Teoreticky můžeme červenou ředit bílou tak dlouho, dokud z ní nebude kompletně bílá.

Stejný postup funguje s červenou a černou. Přidáním černé do červené vzniká postupně bordo a karmínově rudá, která postupně přechází až do černé.

Sytost barvy

Sytost vám nejspíš není třeba nějak speciálně představovat, Téměř každý umí upravit fotku alespoň v nějaké aplikaci na mobilním telefonu. Technicky se sytost vzato mění šednutím barvy. Nemění se odstín, nýbrž barva postupně bledne nebo stává sytější.

A tak tedy jaké barvy se k sobě hodí v bytě? Světlé nebo nasycené?

Kombinovat můžete barvy stejné úrovně. Například tedy:

 • Barvy se stejnou světlostí
 • Barvy se stejnou úrovní nasycení

Jaké barvy se k sobě hodí v bytě podle východní filozofie Feng – shui

Vyznavači učení feng-shui věří, že barvy ovlivňují život člověka. Každá barva má svůj význam a správným výběrem můžete ledasco změnit k dobrému a při špatném výběru naopak k špatnému.

Zelená je barva života. Propojí vás s přírodou, uklidní vaše nervy a navozuje pocit harmonie. Obnoví vaše duchovní síly a pomůže odpočinku také vašeho fyzického těla. Jedna z mála barev, která nemá téměř žádné “negativní” účinky.

Bílá není ve východním učením považována za barvu čistoty. Spíše jí bývá přikládána vlastnost upřímnosti a harmonické činnorodosti. Bílá se hodí do všech místností včetně koupelen.

Červená je barva krve a životní energie, která povzbuzuje a zároveň zahřívá lidskou duši. Dokonce je neěkdy červená barva považována za natolik silnou, že její použití v inetriéru může být nebezpečné. Může vás posílit ale zároveň například působit konflikty s ostatními členy rodiny. proto by se neměl používat v ložnici. Naopak může dobře zafungovat, tam kde se odehrává společenský život nebo jiné aktivity, což může být kuchyně a obývací pokoj.

Žlutá je barva slunce a bohatství. Vyjadřuje hojnost financí a životních sil. Napomáhá radosti ze života a posiluje pocit komfortu.

Oranžová spojuje předchozí dvě barvy – červenou a žlutou. Podporuje duchovní rozvoj, zbavuje pocitu samoty a zahání smutek.

Modrá barva je barvou nebe. Pocitově bývá chladná ale zvyšuje důstojnost a vážnost místnosti. S modrou se to nesmí příliš přehánět, jinak působí tísnivým pocitem. V lehkých odstínech jde ale o velmi inspirativní barvu.

Čtěte také: Jak vybrat sedací soupravu

Jaký obklad za kuchyňskou linku

Jak opticky zvětšit místnost