jak zařídit obývací pokoj s kuchyní

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní? + 4 časté chyby

25 srpna, 2021 Od administrator 0

Společný prostor pro kuchyň a obývák dávno není jen znouzectnost, obvyklá hlavně v menších bytech. Kombinované řešení je oblíbené i v případě novostaveb a dražších nemovitostí. Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní moderně a stylově?

Asko-nabytek.cz

Než se vrhneme na osvědčené přístupy v budování rodinného sídla, tak se pojďme podívat na výhody, které spojená kuchyně a obývací pokoj přináší:

 • Více světla – spojení dvou prostorů většinou více prosvětlí byt
 • Odpadá nutnost přecházet zúžením mezi místnostmi
 • Umožňuje, aby rodina trávila více času pohromadě i během vaření a například sledování televize
 • Vzniká více prostoru pro umístění jídelního stolu
Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní

*Kuchyňská sestava Brenner

To jsou důvody proč spojenou kuchyni naleznete také ve velkých bytech, kde není problém v nedostatku prostoru.

*Z hlediska designu a stylu nám v tomto případě vzniká široká paleta možností, jak ovlivnit vzhled bytu případně jej rozčlenit do zajímavých detailů a odlišných funkčních celků. Zkrátka si tady můžete s úpravou a řešením bytu vyhrát daleko více než s oddělenými místnostmi.

Nebylo by samozřejmě fér, abychom nezmínili nevýhody tohoto řešení. Těmi je především hluk a zápach z kuchyně, který působí rušivým dojmem například při sledování TV. Můžete se také hádat o volbě programu, neboť vaše drahá polovička, která vaří nebo v klidu odpočívá na sedačce má jiný názor na to, co sledovat. V oddělených místnostech s vlastní TV toto nehrozí.

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní

*Kuchyňský blok Irma

Čas od času se setkáváme s požadavky na vybudování spojené kuchyně a obýváku v již stojícím objektu, kde jsou tyto místnosti oddělené. V takovém případě mohou jít stavební náklady až do statisíců.

V drtivé většině případů je ale otázka, jak zařídit obývací pokoj s kuchyní, výsledkem jasného faktu, kdy jsou dispozice bytu jasně dané a záleží na nás, zda je dokážeme využít k naší spokojenosti.

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní pomocí vizuálně oddělených zón

Velmi elegantním a poměrně nenáročným (i finančně) způsobem, jak zařídit obývací pokoj s kuchyní, je oddělení pouze pomocí vizuálních nebo technicky méně náročných prvků. Možností se nabízí mnoho a záleží na vašem vkusu, možnostech a mnohdy též na stavebních dispozicích konkrétní nemovitosti.

Posuvné dveře a pevné příčky

První co každého napadne, je najít způsob, kterým neexistující rozdělení vytvoříme. Možnosti máme v zásadě dvě:

 • Posuvné dveře
 • Příčky

Jde již o určitý stavební zásah do prostoru. Posuvné dveře jsou velmi univerzální a dokáží skloubit výhody společného i odděleného prostoru. Zbavíte se zápachu a hluku z vaření a zároveň můžete využívat výhod spojených místností.

Příčka kuchyň a obývák úplně neodděluje. Pro optické oddělení prostorů můžete použít jen částečnou příčku, která na několik málo desítek centimetrů vystupuje ze stěny. Mnohdy nemusí dosahovat ani do stropu.

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní pomocí rozdělení nábytkem

Naznačit rozdělení prostoru nemusíte pouze pomocí příček a posuvných dveří. Snazší variantou je použití nábytku, což nevyžaduje žádné, ani drobné stavební úpravy.

Naprosto přirozené rozdělení zón vzniká už jen díky samotné kuchyni. Pult do L nebo ostrůvek dokáží pevně vymezit prostor kuchyně a obýváku.

V minimalistických bytech je barový pult nejen vhodným rozdělením ale zároveň i náhradou za kuchyňský stůl. Malé byty, kde se příliš nevaří jsou pro takové řešení jako stvořené. Díky absenci klasického kuchyňského stolu a židlí navíc ušetříte cenné čtvereční metry obýváku.

Dalším vhodným oddělujícím prvkem mohou být různé police.

AJk zařídit obývací pokoj s kuchyní Ob�vac� st?na Nagore

*Obývací stěna Nagore

Design a dekorativní výzdoba kuchyně a obýváku

Jak zařídit obývací pokoj s kuchyní aby jejich kombinace vypadala naprosto organicky a přirozeně. Začít můžeme už u samotných stěn a dekorace.

Barva stěn nemusí být stejná v obýváku a kuchyni. Zkuste použít vzájemně sladěné nebo vhodně kontrastní barvy. Oddělení prostorů může pomoci také podlaha. Plovoucí podlaha či parkety v obývací části mohou přecházet například do dlažby či jiného druhu povrchu v kuchyni.

Nezapomeňte také osvětlení. Světla nad kuchyňským pultem jsou nutnost a zároveň přispívají k rozčlenění místnosti.

Styl je základ všeho

Základní princip, jak zařídit obývací pokoj s kuchyní, je vybraný styl. Nenechte se ale svázat snahou o dokonalé dodržení všech pravidel. Nábytek a dekorace bytu by samozřejmě měla odpovídat celkovému stylu, fantazii se však meze nekladou. Můžete kombinovat například masivní nábytek se vzdušnými nebo moderními doplňky.

Možná důležitější je rozmístění nábytku, které má vliv na celkový dojem z obydlí a hlavně určuje praktické využití prostoru.

jak zařídit obývací pokoj s kuchyní

Minimalistický styl 

Minimalismus neznamená holobyt. Jde o funkční zařízení bytu, které předpokládá pouze ty nejnutnější kusy nábytku a vybavení. Žádné zbytečné dekorace a detaily, zato více výrazných barev a kontrastních prvků. Například v podobě jednoho nebo dvou výrazných obrazů či fotografií na stěně.

Skandinávský styl

Severský styl předpokládá volný prostor a rozmístění nábytku podél stěn. Barvy jsou světlé, na stěny stačí klasická bílá. Oblíbené jsou také cihlové stěny. Nábytku je málo a používá se i minimum bytového textilu. Rozdělení zón je zde spíše nevýrazné.

Další tipy, jak zařídit obývací pokoj s kuchyní:

 • Nábytek dělá byt – pouhou volbou a rozmístěním nábytku dokážete přetvořit váš domov v útulné hnízdo. Členění prostoru zkuste zajistit pomocí regálů nebo polic na knihy či dekorativní předměty. Výrazným prvkem může být také sedací souprava
 • Posuvné dveře jsou vhodným kompromisem pokud toužíte mít možnost oddělit obě místnosti
 • Různé zóny osvětlení jsou praktické i stylové řešení, které zútulní domácí večery

Oproti zažitým očekáváním lze říct, že kombinovaná kuchyně s obývacím pokojem má více plusů než nevýhod. Umožňuje trávení společného volného času a pomáhá zachovat dostatek volného místa i v menších bytech. Celkové vzezření bytu je pak čistě ve vašich rukou.

Čeho se vyvarovat při plánování nebo rekonstrukci společného obýváku s kuchyní

Spojená kuchyně s obývacím pokojem je daleko častější jev, než oddělené místnosti. Je to dáno koncepcí starých bytových domů a paneláků. Současné ceny nemovitostí tlačí na menší výměru bytů i v novostavbách, společný obývák z kuchyní tak těžko někdy “vyjde z módy”. Při rekonstrukci nebo plánování společné kuchyně a obýváku ale často dochází ke stále stejným chybám. Pojďme se podívat na některé z nich:

Příliš jasné barvy v kuchyni jsou špatně

Modernistický styl, skandinávský styl nebo různé hi-tec kuchyně jsou naprosto v pořádku. Společné místnosti ale nenahrávají výrazným barvám. Kuchyň nesmí ve společném prostoru vázat pozornost. Použijte světlé nebo tmavé odstíny či dřevo, držte se ale decentních odstínů.

Zlaté pravidlo: kuchyň musí být vizuálně organickou součástí celého prostoru společně s obývacím pokojem. Rozdělení na zóny je žádoucí, to má ovšem za cíl citlivě rozdělit jednotlivé části prostoru, nikoliv dělat jednu jeho část výraznější než druhou. Pokud již chcete zvýraznit část prostoru, tak ať je to spíše obývák, který je zde centrem všeho dění.

Rozdílná výška podlahy

Řešení podlahy v podobě odlišného povrchu mezi obývákem a kuchyní se nabízí jako rozumná varianta. Vždyť v kuchyni musíme počítat s větší zátěží vznikající díky vaření, které sebou nese zvýšenou vlhkost pády nejrůznějších předmětů nebo potravin na podlahu.

jak zařídit obývací pokoj s kuchyní

Přechod mezi jednotlivými povrchy by ale neměl mít viditelný výškový rozdíl. V ideálním případě dokonce můžete použít jeden druh povrchu pro obývák i kuchyni zároveň. Musí být ale dostatečně odolný. Působí to sice proti trendu optického rozdělení zón, v nejmenších bytech to ale naopak opticky prostor zvětšuje. Usnadníte si navíc úklid, při kterém vám může vadit přechodová lišta.

V některých dražších nemovitostech se dá vidět jakýsi stupínek do kuchyně. Dle našeho názoru tím nic nezískáte, naopak se můžete spíše přerazit.

Nesymetrické řešení kuchyňského nábytku

Kuchyňská linka a skříňky včetně spotřebičů by měli co nejméně poutat pozornost. Snažte se zařídit obývací pokoj s kuchyní co nejvíce symetricky. Jak to myslíme?

 • Stejné rozměry skříněk nad linkou – žádné výškové rozdíly, ideálně skříňky až do stropu, čímž získáte více úložného prostoru a ztratíte jednu zbytečnou plochu, z níž se musí utírat prach
 • Pokud můžete, tak využijte vestavné spotřebiče nebo se je snažte zarovnat například s příčkou nebo ostatním nábytkem

Radikálně odlišný styl nábytku v kuchyni a obývacím pokoji

Předtím, než začnete plánovat, jak zařídit obývací pokoj s kuchyní zároveň, si musíte vybrat určitý styl. Není nic horšího, než pořízení například moderní kuchyně a obýváku v klasickém stylu s nábytkem a dekorem v podobě dřeva, nebo například nějaké klasické pohovky a v nejhorším případě ještě klasického lustru s křišťálovými ozdobami.

Profesionální designéři většinou s různými styly pracují naprosto brilantně. Je to ale o zkušenostech, citu a značné také o znalosti trhu s nábytkem nebo možnostech řešení na míru. Kdo se do toho pustí sám a využije pouze běžně prodávaný nábytek, ten většinou sáhne spolehlivě úplně vedle a vytvoří dva naprosto neladící prostory. To zaručeně neunikne oku žádné návštěvy.

Čtěte také: Jak vybrat sedací soupravu

Jaký obklad za kuchyňskou linku

Jak opticky zvětšit místnost