Jak vybrat postel aby nevrzala

Jak vybrat postel, aby nevrzala? 4 účinné tipy

23 srpna, 2021 Od administrator 0

Spánek je základ životního štěstí. Nevěříte? Stačí se podívat na libovolného člověka, který se špatně vyspal. Zdraví, štěstí a spokojenost v životě sice závisí od mnoha dalších faktorů. Pořádný spánek vám ale přinese každodenní dobrou náladu a příjemný začátek dne. Pojďme se proto podívat, jak vybrat postel, aby nevrzala jak a vstávat každý den s dostatečnou zásobou pozitivní energie.

Asko-nabytek.cz

Co se dozvíte v článku:

 • Jaký typ roštu nejméně vrže
 • Jaký materiál je nejméně náchylný k vrzání a skřípání

Je dávno známé, že velká část bolesti zad je způsobená špatnou pozicí při spánku. Kvalitní lože vám naopak od bolestí může pomoci. Při výběru postele musíte zohlednit poměrně dost parametrů od materiálu, rozměrů, typu konstrukce a dalších.

Jak vybrat postel aby nevrzala 160x200cm WSL obal: Potah Eko-k??e Madryt 195 ?ed�

*Dvojlužko Vergnano ze sortimentu fy. Helcel nábytek

Velikost a rozměr postele

První věc, na kterou si při otázce, jak vybrat postel, musíte odpovědět, je požadovaný rozměr postele.

V zásadě musíme vyjít ze třech základních požadavků:

 • Počet osob (jednolůžko, letiště)
 • Tělesná výška
 • Rozměry místnosti

Dobrá rada: snažte se pořídit co největší postel, která se vám do místnosti komfortně vejde při zachování dostatečného prostoru pro pohyb okolo ní.

Přesné rozměry postele by měl prodejce uvádět přímo v obchodě a samozřejmě také při nákupu online přes internet. Všechno si tak můžete bez problémů vyměřit doma ještě před definitivním rozhodnutím.

Obvyklé doporučené rozměry postelí:
 • Postel pro jednoho – šířka 80, 90 nebo někdy až 100 centimetrů
 • Existují postele v rozměrech 150 cm, které jsou velmi prostorné pro jednoho člověka. Dvěma lidem ale poslouží jen v případě výrazně menších tělesných proporcí:)
 • Postel pro dva by měla mít šířku minimálně 160 cm. Častější je však šířka 180 nebo 200 centimetrů

Co se týče délky postele (na výšku), tak běžný rozměr činí 190 centimetrů. V dnešní době to však mnohým dlouhánům nemůže stačit k pohodlí. Není problém pořídit postel s délkou 2 metry, i více.

TIP: Všechny postele, rošty a matrace koupíte v obchodě Maxi-postele.cz s dopravou až k vám

Jak vybrat postel s ohledem na vaše proporce a velikost ložnice:

 1. Délka by měla alespoň o 10-15 centimetrů převyšovat tělesnou výšku 
 2. Šířka postele musí být taková, aby jste si mohli dát ruce za hlavu bez omezování osoby ležící vedle vás. Na samostatném lůžku by vaše ruce neměly přesahovat hranu postele.
 3. Volný prostor kolem postele musí činit alespoň 75 centimetrů, jinak budete narážet do nábytku.
 4. Výška postele je důležité téma. Měla by vám umožnit pohodlně vstávat i ulehnout. Starší osoby většinou vyžadují spíše vyšší postele. Zlaté pravidlo tvrdí, že výška postele by měla zhruba odpovídat výšce vašeho kolena nad zemí případně být o něco vyšší.

*Při volbě rozměrů raději zapomeňte na atypické tvary postelí, které se tváří jako designérský majstrštyk. Takové postele většinou znamenají velké potíže při shánění povlečení a dalších doplňků, které jsou často předmětem výhradně zakázkové výroby.

Postel na nožičkách nebo bez?

Je těžké určit jaká varianta je lepší. Při kvalitním provedení a dobrém utažení při sestavování jsou oba typy konstrukcí dostatečně tuhé a nemají problém s nepříjemnými zvuky. Varianta bez nožiček má ale patrně větší odolnost proti tomu, aby se časem rozvrzala. Postele s nožičkami zato mohou působit více vzdušným dojmem a hodit se lépe do některých interiérů.

Jak vybrat postel do ložnice

Materiál postele – dřevo, kov nebo MDF deska?

Nejlepší rada na dotaz, jak vybrat postel, aby nevrzala, je pořídit postel z masivu. To ale vyžaduje jistý rozpočet a nedá se říct, že by ostatní materiály byly výrazně horší, co se uživatelských vlastností týče.

Dřevěné postele z masivu

Velmi kvalitní a neskutečně odolné. Poctivá dubová postel vydrží více než 100 let. Jejich nevýhodou je samozřejmě cena. Rozvrzat bytelnou postel z masivu je poměrně těžké.

Kovové postele nepatří do historie

Kov a postel se asociují hlavně s ošklivými palandami. V dnešní době lze ale pořídit moderní kovové postele s exkluzivním designem. Jejich výhodou je prakticky nekonečná výdrž a často i neortodoxní vzhled.

Postele z MDF vláknitých desek

Současný mainstream v oblasti postelí jsou výrobky z MDF dřevovláknitých desek. Jejich výhodou je velmi příznivá cena za zachování velmi dobré kvality. Nemůžete samozřejmě počítat, že taková postel bude mít stejné vlastnosti za třicet let. Poměr ceny a kvality je zde však velmi výhodný a jejich výdrž naprosto odpovídá očekávání horizontu cca dvaceti i více let.

Vybírat se přitom dá ze stovek modelů, typů a barevných provedení. Designově dokáží věrně napodobit dřevo i jakýkoliv jiný materiál. Často také bývají čalouněné textilní tkaninou nebo napodobeninou kůže.

Volba roštu aneb, jak vybrat postel, aby nevrzala 

Při nákupu postele je velmi důležitá také volba roštu, který výrazně ovlivňuje komfort při spaní. Jestliže vám jde o to, jak vybrat postel, aby nevrzala, tak byste měli roštu věnovat zásadní pozornost.

Jak vybrat postel aby nevrzala

*Lamelové rošty oblíbené značky Norma FIX

Lamelový rošt bývá nejlepší volbou

Lamely bývají vyrobené z pružného materiálu. Vhodné je například březové dřevo. Dokáží se výhodně přizpůsobit různému zatížení pod každou částí vašeho těla a významně tak přispívají k pohodlnému spánku.

Při výběru roštu dejte přednost roštům s větším počtem jednotlivých lamel. Mezera mezi nimi by navíc neměla být větší než je šířka jedné lamely, jinak hrozí propadání matrace do mezer. Lamely jsou vzdušné a poměrně dlouho vydrží ve vyhovujícím stavu.

Laťkový rošt do postele – ekonomický kompromis

Laťkové rošty bývají levnější ale mají nižší životnost než lamely. Méně pruží a také méně unesou. Vhodné jsou spíše pro postele v dětském pokoji případně pro lehčí osoby.

Jak vybrat postel aby nevrzala
Laťkový rošt je levný, nedosahuje ale kvalit lamel

Destičkové rošty

Kvalitní rošt s vysokou odolností i vydrží. Dokáží se ideálně přizpůsobit vašemu tělu. Jejich nevýhodou bývá poněkud vyšší cena.

Úložný prostor pod postelí

Jak vybrat postel a využít maximálně její úložný prostor? Nad touto otázkou se mnoho lidí příliš nezastavuje. V malém bytě toto může hrát přitom docela zásadní roli.

Jak vybrat postel aby nevrzala

Nejméně výhodné bývají zásuvky. Nikdy neumožňují využít kompletně celý prostor pod postelí, který se kvůli zásuvkám dělí do několika sektorů. Zároveň i samotné zásuvky ukrajují část místa a také můžete až po sestavení zjistit, že plnému vysunutí brání některé kusy nábytku v okolí postele.

Z hlediska využití postele pro uložení nejrůznějších věcí jsou nejvýhodnější staré dobré zvedací postele. Zvednutí je snadné a do velkého prostoru se bez potíží vejde veškeré ložní prádlo a mnohdy i například sezónní oblečení.

Čelo postele pro lepší pohodlí

Při umístění postele až ke stěně se teoreticky lze obejít úplně bez čela. Většina posteli však čelo má a ne pouze pro okrasu. Čelo v určitém úhlu může být velmi příjemné jako opěrka pro čtení nebo při sledování televize. Často však o několik centimetrů prodlužuje celkovou délku postele.

Další články: Jak vybrat sedací soupravu

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně