Jak vybrat lustr a nejčastější chyby při plánování kuchyně

Jak vybrat lustr nejen do obýváku

5 srpna, 2021 Od administrator 0

Osvětlení můžeme řešit mnoha způsoby. Správný výběr je otázka kombinace technických parametrů a designu, což věc ještě více komplikuje. Jak vybrat lustr odpovídající vašemu vkusu a potřebám nastíníme v našem novém článku.

Co je nejdůležitější při výběru osvětlení interiéru?

Zkuste hádat, ale možná budete překvapeni. Nejžádanějším výchozím parametrem se stává sama místnost, v níž chcete lustr nebo jiný osvětlovací prvek umístit. Lidově řečeno, lustr se musí do bytu nebo domu hodit.

Jak vybrat lustr podle stylu, v němž je místnost zařízená

Ať už žijete v moderní novostavbě nebo klasicky zařízeném bytě či minimalistické garsonce, hlavní osvětlení musí ladit s celkovým vzezřením místnosti. Od výmalby, dekorací až po nábytek vše musí dávat designově smysl.

Klasický styl je jako dělaný pro klasické lustry. Výborně zapadnou v rekonstruovaných a konzervativně zařízených bytech v starých činžácích v centrech měst. Málokde jinde udělá osvědčený křišťálový lustr tak dobrý dojem jako v klasicky zařízené domácnosti.

Již daleko méně ale takové řešení zapadá do moderního nebo minimalistického interiéru. Zde vám lépe poslouží nekomplikované linie s minimem dekorativních prvků.

Jak velký lustr?

Další důležitý parametr je velikost. Příliš velký nebo malý rozměr zdroje světla dokáže vytvořit velmi nelibý dojem z celé místnosti. Pro většinu běžných nemovitostí ale bohatě stačí zlatý střed tržního sortimentu, který je k mání v tom v obchodech. Pokud si nejste jistí velikostí a obchod neudává rozměry, tak můžete brát v úvahu například počet žárovek. Lustry s velkým počtem žárovek nebo zářivek bývají samozřejmě rozměrnější.

Většina zákazníků má tendence pořizovat spíše menší produkty.

Tip: Vezměte délku a šířku místnosti, sečtěte a vynásobte deseti. Výsledek je přibližné vodítko pro rozměry lustru v cm.

Příklad: obývák 4 x 5 metrů = 9,

9 x 10 = 90 centimetrů průměr lustru

Lustr by měl viset alespoň 210 centimetrů nad podlahou. Zdrojem častých boulí a vtipných momentů jsou závěsné lustry, které bývají nad jídelním stolem. Pokud na sebe chcete vidět, tak lustr umístěte minimálně 80 centimetrů nad plochu stolu. Tím zachráníte i ty největší dlouhány před neustálými údery do hlavy, které dlouhodobě mohou nadělat velké škody na intelektu.

V nemovitostech s nízkým stropem jsou možnosti značně omezené. Zde se musíte spokojit prakticky jen s velmi plochým typem lustru. To platí i pro malé místnosti, kde velké lustry opticky zmenšují prostor.

Kolik světla potřebujeme aneb světelný tok

Psát článek o tom, jak vybrat lustr a nezmínit problematiku technických parametrů osvětlení by byla obrovská chyba.

Moderní doba do našich příbytků přivedla LED žárovky. Jsou úsporné, mají velkou výdrž a dnes již také i příjemné teplé světlo. Světelný tok se udává v tzv. lumenech (lm).

Kolik lumenů potřebujete záleží na několika faktorech současně. Záleží na rozměrech místnosti, výšce stropu ale také na typu místnosti. Jiné osvětlení potřebujete v ložnici, více světla v obýváku a velmi intenzivní osvětlení potřebuje zase kuchyně.

  • Kuchyň – 400 – 700 lm
  • Ložnice – 300 – 400 lm
  • Koupelna – 500 – 600 lm

Dá se říct, že málokde se obejdete pouze s jedním zdrojem světla. Kromě lustru tak budete muset řešit například ještě doplňující lampy či bodové svítidlo nad určitými částmi místnosti.

Lustr sám o sobě se hodí hlavně do obývacího prostoru pokoje, kde osvětluje sedací soupravu s konferenčním stolkem případně jídelní stůl, pokud máte kombinovanou kuchyň a obývák. Zde plní lustr funkci technickou i estetickou.

Bez doplňkových lamp a bodovek to opravdu nepůjde. Při nákupu lustru se tak nesnažte docílit toho, aby vám jeden zdroj světla osvětloval celou místnost. Je naprosto v pořádku pokud lustr stačí svým výkonem pouze na osvětlení interiéru přímo pod ním.