jak vybrat křeslo k počítači

Jak vybrat křeslo k počítači? Záleží, zda máte kočku

31 srpna, 2021 Od administrator 0

Podstatná část lidí tráví pracovní dobu vsedě. Zdánlivě pohodová práce, řeknou si ti, kteří pracují manuálně nebo jsou pořád v pohybu. Dál od pravdy ale být nemohou. Celodenní pasivní posedávání dokáže být únavné. Bolest zad je naším běžným souputníkem. Co proti tomu můžeme dělat? Běhat a cvičit? Nejspíš ano, v každém případě ale není od věci kvalitní židle nebo křeslo. Dnešní článek nese téma “Jak vybrat křeslo k počítači”.

Co se dozvíte?

  • Jaké křeslo si nepořizovat pokud máte doma kočku
  • Od jaké tělesné hmotnosti bude lepší koupit křeslo s kovovým podstavcem
  • Které doplňky ke křeslu jsou vcelku zbytečné a nemá cenu za takové křeslo přeplácet

Ideální varianta pro téměř každého je speciální herní nebo kancelářské křeslo, které se vyrábí s ohledem na anatomii člověka a dlouhé hodiny před počítačem. Kvalitní křeslo by zároveň mělo vydržet mnoho let a nerozpadnout se po prvním kvartále, kdy jste v práci trávili i přesčasy nebo naopak pařili hry až do noci. Levným kancelářským židlím z devadesátých let již zkrátka dávno odzvonilo.

Pro účely tohoto článku, jsem se rozhodl probrat všechny aspekty, které při řešení problému, jak vybrat křeslo k počítači, musíte zvážit. 

Jak vybrat křeslo k počítači

*Herní židle k PC mívají ultramoderní design

Na čem sedí lidí v kancelářích?

Možná byste se divili. Zatímco některé velké korporáty se snaží o pohodlí kancelářského planktonu alespoň rámcově postarat, tak u menších firem vidíme velké rozdíly. Stačilo mi jednou obchodně zajít do kanceláře jisté venkovské potravinářské firmy. Milé korpulentní dámy se tam kroutily na těch nejlevnějších židlích, naříkájíc na bolest zad. Když majitel šetří na zaměstnancích, tak to téměř hned poznáte na židlích.

Naopak jiné malé firmy neváhají své zaměstnance vybavit až téměř luxusním sezením na kožených křeslech. Vše záleží na prosperitě a přístupu vedení. Nemusíte mít nóbl kožené křeslo, kvalitní židle ale prospěje vašemu pocitu pohodlí a pracovnímu výkonu.

Jak je to v domácnostech?

Český gamer nebo pracovník na HO se má rád. Doma nejčastěji najdete klasická herní křesla, která poskytují dostatek pohodlí pro práci i relax u nějaké RPG. Tento článek bude i pro vás, kteří chcete křeslo k PC hlavně pro paření her.

Područky k PC křeslu lépe míti z plastu
Plastové područky nejsou znamení nízké kvality. Naopak jde o velmi odolné řešení, které křeslo zbytečně neprodražuje.

Drahé křeslo od levného nepoznáš

Nejzajímavější na křeslech k PC je jejich ultramoderní vzhled. Ten se neliší v závislosti na ceně. Při pohledu na náhledový obrázek v obchodě skoro nejde poznat, zda křeslo stojí 3 tisíce nebo třicet. Kvalita se samozřejmě ale liší například v materiálech, výrobě a řadě dalších nuancí o nichž si za chvíli něco řekneme.

Tip: NAbídku herních židlí a křesel k PC naleznete v obchodě KupZidle.cz

Na co se zaměřit v obchodě a jak vybrat křeslo k počítači 

  1. Materiál potahu křesla
  2. Výplň
  3. Regulace výšky

Materiál potahu, který je na křesle použitý

V základu si můžete vybrat ze tří druhů materiálu. kterým bude křeslo potažené. U herního křesla se počítá s různými prvky a otvory, takže ve spoustě případů najdete na jednom křesle materiálů víc. Jsou to:

  • Kůže – například ekokůže (víc o materiálu v článku zde) či jiné varianty PU kůže, semiš
  • Síťovina
  • Látkový potah

Velká část sortimentu křesel využívá kůži. Ekokůže a jiné imitace jsou překvapivě kvalitní a levné, takže křeslo z kůže si pořídíte už za pár tisícovek. Jsou pohodlné, mají vysokou odolnost proti otěru a hlavně se dobře čistí. 

Existuje ale jeden případ, kdy vám křeslo s koženým potahem nemůžu doporučit. Tipnete si kdy? Když máte doma mazlíčka, speciálně tedy mám na mysli kočky. Kočka si kůži oblíbí stejně jako vy. Není lepší škrabadlo než nové herní nebo kancelářské křeslo. S tím nejde nic moc udělat a křeslo po čase bude vypadat dost hrozivě. Však pokud máte kočku, tak to jistě znáte z jiných kusů nábytku. Proti zvířatům funguje spíše látkový potah z husté tkaniny.

Další nevýhodou může být pocení v horku, které kožený nábytek provází. A samozřejmě postupné odírání materiálu, který se za pár let může vydrolit. Právě zde je potřeba dobře vybírat a koupit křeslo z kvalitní ekokůže, kde je odolnost vyšší než u jiných imitací.

Síťovina (Mesh)

Většinou se používá jen na část křesla, případně jako výplň u otvorů, Existují ale výrobky, kde síť pokrývá téměř celé křeslo. Výhoda je zřejmá – maximální prodyšnost. Nevýhodou je velmi složité mytí, jelikož nečistota ulpívá uvnitř ok sítě. Zároveň je síťovina náchylná k prodření na exponovaných místech jako hrany nebo rohy, o něž se otíráte při používání křesla. U levnějších křesel má navíc tendenci se prověsit.

Látkový potah

Látka bývá vnímána jako levný materiál, což je i není pravda. Najdete ji na křeslech v různých cenových spektrech. Kvalita nemusí být vůbec špatná, stejný materiál se používá i na sedací soupravy, které patří k nejzatiženějšímu nábytku vůbec. 

jak vybrat křeslo k počítači
Látkový potah z mikrovlákna též trpí působením drápků a srsti domácích mazlíčků, věřte nám však, že po několika letech je toto vynikající stav

Výplňový materiál ovlivní pohodlí i dobu, po níž vám křeslo vydrží

Uznávám, že toto řeší ne úplně každý. Jestliže vám ale jde o to, jak vybrat křeslo k počítači aby bylo pohodlné a kvalitní, tak byste se měli podívat také na výplňový materiál. Nikde u renomovaných prodejců se mi nepodařilo najít výplň z molitanu, nebo to alespoň nechtějí přiznat (spousta výrobců materiál výplně ani neudává).

Molitan opravdu patří do propadliště dějin nejen v oboru křesel. Nejkvalitnější materiál je PUR pěna (molitan je vlastně taky PUR pěna, ale jiného druhu a s horšími charakteristikami), která poskytuje pohodlí a zároveň dlouhodobě odolává opotřebení. Dražší výrobky využívají kombinace několika druhů pěn. Takový sendvič materiálů je koncipovaný s ohledem na maximální pohodní a dlouhodobou odolnost bez vzniku typických “prosedlin”. Pěna je pohodlná a prodyšná. 

Ve výplni křesel se používá ještě latex, respektive latexová pěna, která má dobré ortopedické vlastnosti. Nepoužívá se ale tak často a spíše ji najdete u dražších křesel.

Dlouhodobou odolnost dokáže ovlivnit také materiál samotného křeslo. Levnější modely používají desku, většinou z překližky. Zde výplň vydrží kratší dobu v dobrém stavu než u dražších modelů. Při pohledu zdola si u lepších křesel můžete všimnout, že je sedadlo opatřené otvory. Většinou jde o nějakou formu roštu s lamelami. To zvyšuje pohodlí a prodlužuje životnost křesla.

Regulace výšky křesla

Tady chci říct pouze jedno, čím kvalitnější křeslo, tím více možností máte si s nastavením křesla pohrát. Ty nejlevnější modely nabízí pouze jednu klasickou páčku, s níž můžete křeslo spustit nebo zvednout.

jak vybrat křeslo k počítači

Sofistikovanější křesla vám samozřejmě umožní nastavit nejen výšku ale regulovat třeba i područky nebo náklon opěradla.

Pár slov o “podvozku” a věcech, za něž je zbytečné připlácet

Většina křesel jezdí na kolečkách, které jsou upevněné v kříži, jenž tvoří zároveň i podstavec neboli bázi. Tady je třeba upozornit na jednu věc. Plast dokáže být velmi odolný, drtivá většina křesel však nevydrží dlouhodobě vysoké zatížení. Hraniční tělesná hmotnost se může pohybovat okolo 120 kilogramů. 

jak vybrat křeslo k počítači

Levnější křeslo ale dokáže zlikvidovat bez potíž děcko s poloviční váhou, které se rozhodne vyzkoušet, zda se dá na kolečkovém křesle houpat. Řešením je umravnit děti, aby nedělali psí kusy na nábytku, který k tomu není určený. Pokud vaše tělesná hmotnost je vyšší než běžné hodnoty, tak se zaměřte na kancelářská křesla s kovovými nožkami. Možná se budete muset vzdát koleček, ale kov je v tomto ohledu daleko jistější než plast.

Tip: Premiové křeslo Antares má hliníkovou bázi a udává nosnost až 130 kilogramů

Kolečka naopak můžete nechat bez povšimnutí. Praxe ukazuje, že i levná kolečka jsou dostatečně odolná a nepoškozují ani levné plovoucí podlahy. Existují různé vychytávky, které vám umožní klečka blokovat, nebo se nabízí kolečka s ochranným povrchem. Je to vcelku zbytečné, měnit svůj výběr kvůli něčemu takovému.

Do stejné kategorie patří různé vyklápěcí podložky pod nohy. Raději investujte do pohodlného relaxačního křesla, které budete mít v obývacím pokoji. Pro práci nebo hraní her toto příliš nevyužijete.

Asko-nabytek.cz

Další články: Jak vybrat sedací soupravu

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně

Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku