Jak vybrat koberec do obýváku

4 srpna, 2021 Od administrator 0

Obývací pokoj je nesmírně důležitá součást každého obydlí. Je místem odpočinku i setkávání s přáteli. Právě proto potřebuje reprezentativní nábytek i povrch. Móda plovoucích podlah koberce sice skoro vymýtila, mnozí z nás se ale obrací zpět k tradičním kobercům, byť třeba jen v menších rozměrech. Takový koberec pak pokrývá pouze část povrchu a je svébytným doplňkem vašeho obýváku. Několik tipů, jak vybrat koberec do obýváku, si představíme v tomto článku.

Koberec má jednu zásadní výhodu. Každá místnost s ním automaticky působí daleko útulněji než s jakýmkoliv jiným druhem povrchu. Výběr materiálů, barev a vzorů si ale zaslouží podrobnější rozbor.

Jak vybrat koberec podle materiálu

Výběr materiálu je logicky prvním krokem. Od něj se budou odvíjet další parametry vašeho budoucího koberce, jako je například zvuková izolace, cena, výška a také způsob údržby, jelikož koberec je nutné pro dobrý stav pravidelně čistit a udržovat.

Koberec do obývacího pokoje by měl především být příjemný na dotek. To se poměrně těžko dosahuje u některých syntetických koberců, které jsou s oblibou užívané v kancelářích nebo komerčních prostorách. Do obýváku to chce něco příjemnějšího. U koberců z přírodních materiálů ale musíte počítat s vyšší cenou.

Nezoufejte však předčasně. Některé typy moderních syntetických materiálů dokáží bez potíží imitovat vlastnosti přírodních materiálů. Jejich nároky na údržbu a odolnost je přitom velmi dobrá. V tomto směru se vůbec není nutné obávat koberců akrylových a polypropylenových. Ty kvalitní dokáží přírodní materiály naprosto bezpečně nahradit.

Rozměry koberců do obýváku

Jak vybrat koberec do obýváku podle rozměrů, neboli dispozic a velikosti místnosti? Při výběru koberce do obývacího pokoje se můžeme odpíchnout od rozměrů gauče nebo sedací soupravy.

  • Menší koberce – například 100×140 cm až 150×200 cm jsou vhodné pro umístění před sedačku a pod konferenční stolek
  • Střední koberce do rozměru 200×300 cm pokryjí prostranství od sedačky až k dalšímu nábytku. Často lícují jen zs jeho přední stranou, potažmo předními nožkami.
  • Větší koberce již mohou klasicky krýt celou plochu podlahy obývacího pokoje

Délka vlasu u koberce v obývacím pokoji

Koberce s dlouhým vlasem vám přinesou největší komfort a nejlepší pocit z chůze či her s vašimi ratolestmi. Jejich údržba je však náročná a příliš se nehodí do domácností s domácími mazlíčky nebo „rušným provozem“ a častými návštěvami. Z praktického hlediska je nejlepší kompromis – střední vlas, který není tak náročný na údržbu a přesto poskytuje dostatečný pocit komfortu. 

Mnozí ale jdou úplně jinou cestou. Koberce bez vlasu umí být opravdu velmi příjemným materiálem a jejich údržba naprosto minimální.

Výběr barvy koberce

Poslední ale velmi důležitou záležitostí je výběr barvy koberce. Ten totiž musí dokonale ladit s ostatním nábytkem, barvou stěn ale i například záclon nebo žaluzií a potažmo celým interiérem. 

Jak vybrat koberec do obýváku podle barevných kombinací v místnosti:

  • Vybírejte opačnou barvu vůči barvě obývací stěny nebo větších kusů nábytku v obýváku
  • Kontrastní barvy vůči barvě podlahy. Na světlou podlahu tmavší koberec a opačně (Tady lze hodně pracovat s různými odstíny a jejich kontrastem).
  • Naopak můžete volit barvu, která vhodně doplňuje barvu stěn místnosti. Nedoporučuje se ovšem použít barvu stejnou. Taková uniformita v místnosti nepůsobí dobře.
  • Stejný princip jako v předchozím bodě můžete uplatnit při výběru barev podobných jako u bytového textilu (záclony, přehozy nebo i žaluzie).

U koberců s ornamenty a pestrými vzory můžete při výběru postupovat podobně. V tomto případě se můžete zaměřit pouze na barvu dominujícího motivu nebo prvku, který je na koberci vyobrazen.