jak vybrat jídelní stůl

Jak vybrat jídelní stůl a židle? 6 tipů do každé situace

9 září, 2021 Od administrator 0

Zdálo by se, že vybrat stůl do kuchyně není nic těžkého, 4 nohy a deska, co na tom. Jde ale o víc než o pouhou součást nábytku, vždyť u stolu se schází celá rodina. Je to symbol i neoddělitelná součást rodinného života. Jak vybrat jídelní stůl vám poradíme v následujícím článku.

Výběr jídelního solu by se měl odvíjet od počtu osob, které v domácnosti žijí, případně od toho, zda přijímáte často hosty.

Skvělou volbou je rozkládací stůl, který se může přizpůsobit aktuální potřebě.

Takové stoly jsou konstruovány velmi různorodě, nejčastěji se rozkládají nebo se používá doplňkový díl, který se umístí například do středu stolu po vysunutí obou jeho polovin do boku.

Některé stoly umožňují regulovat také výšku, to ale není většinou nutné. 

Tip: Počítejte nejen se členy vaší domácnosti. Vždy počítejte + 2 dospělé osoby ke stolu navíc, abyste mohli přijímat hosty

Jak vybrat jídelní stůl

*Luxusní jídelní stůl / Helcel nábytek

Nejčastěji prodávané tvary jídelních stolů:

 1. Kruhový – vhodné do všech typů místností, díky absenci rohů je velmi praktický pro přístup ze všech stran. Nedává ale příliš velký smysl, pokud plánujete mít stůl u stěny
 2. Oválný jídelní stůl – neboli obdélník bez rohů, je to kompromis , který řeší nevýhody kulatého stolu v blízkosti stěn. Sedne si prakticky s libovolným interiérem.
 3. Klasický obdélník je univerzální v tom, že jej můžete umístit u zdi nebo i třeba uprostřed místnosti. V podstatě je to také jediná možnost, jak pořídit stůl pro větší počet osob.

Jak vybrat jídelní stůl podle materiálu

Důležitou roli hraje také samozřejmě materiál. Nejde jen o výdrž a odolnost, ale často i o design, který musí ladit s okolním prostorem, v němž se stůl nachází.

 • Dřevěné stoly jsou klasickým a dobře prověřeným nábytkem, který přežije několik generací a jde o zdravotně nezávadný materiál. Mezi mínusy můžeme zařadit vyšší cenu a hmotnost, kterou pocítíte při každém přesunu nábytku
 • Umělý kámen – velmi odolný materiál s dlouhou výdrží
 • Dřevovláknité desky – zde jde hlavně o kvalitu výroby. Špičkové produkty jsou velmi vhodnou variantou, která naplní vaše očekávání. Jsou přitom lehčí a levnější než již zmíněné dřevo.
 • Jídelní stoly se skleněnou deskou – sklo má v interiéru jednu zásadní výhodu. Opticky zvětšuje prostor a v kombinaci s kovem je výbornou volbou pro moderně zařízené byty.
 • Plastové jídelní stoly – varianta pro nenáročné, která vydrží pár let. Nebývají příliš náročné na údržbu ale snadno se poškodí mechanickými a tepelnými vlivy. Nevadí jim ale vlhké prostředí, proto mohou být dobrou volbou například pro zahradní nábytek.

Tip: Výběr materiálu jídelního stolu by měl odpovídat intenzitě provozu v místě, kam chcete stůl umístit. Pro velkou zátěž dejte přednost dřevu, které je odolné a dlouho si zachivá vynikající vzhled.

Jak vybrat jídelní stůl rozkládací

*Rozkládací jídelní stůl / Helcel nábytek

Umístění jídelního stolu v kuchyni nebo obývacím pokoji – základní principy

Umístění stolu záleží na velikosti místnosti a rozmístění ostatního nábytku nebo spotřebičů. S velkou kuchyní máte spoustu prostoru k nejrůznějším experimentům. V takovém případě může stůl stát uprostřed i poblíž stěny a vždy budete mít dostatek možností, jak vše vyladit k dokonalosti. V menších prostorech se může ukázat umístění v rohu jako jediné vyhovující řešení. Nezapomeňte však na obligátních 80 centimetrů volného místa, které je minimum pro neomezený pohyb osob.

jak vybrat jídelní stůl
Dřevo je osvědčená kvalita

Jak vybrat židli k jídelnímu stolu? 3 účinné rady

Jídelní stůl patří mezi nejdůležitější nábytek v bytě. Co ale potřebuje každý stůl? Přece židli, která bude pohodlná a bude dobře ladit s jeho vzhledem i ostatním nábytkem v celém obydlí. V tomto článku na vás čeká, několik užitečných tipů, jak vybrat židli právě k jídelnímu stolu.

Budeme se bavit o rozměru židlí, materiálu, designu i barvě. Nezapomeneme také zmínit některé chyby, kterých se zákazníci při nákupu židlí dopouští.

Na velikosti jídelního stolu rozhodně záleží

Přesněji řečeno, velikost a rozměry musíte vyřešit již při nákupu samotného stolu. Ten musí pojmout dostatek míst. Z čeho vycházet?

 • Velikost stolu vybírejte pro všechny členy rodiny + minimálně 2 hosty

V domácnostech, kde jsou hosté častým jevem ve větším množství je samozřejmě vhodnější zvolit stůl větších rozměrů nebo rozkládací, kde je rozšíření prostoru otázkou asi půl minuty.

Minimální rozměry stolu na jednoho člověka

Většina zdrojů doporučuje alespoň 45 – 50 centimetrů šířky na jednu osobu. Rodiny s nižším průměrným vzrůstem mohou samozřejmě volit šířku na spodní hranici.

Obecně se dá říct, že klasická 4 členná rodina potřebuje stůl s šířkou 90  – 100 centimetrů, kde na každé straně získáme dostatek místa pro dvě osoby a případně můžeme někoho posadit do čela stolu.

Aby to nebylo jednoduché, tak musíte při plánování jídelního stolu a židlí počítat také s možností průchodu kolem. Ideální je mít za židlí alespoň tři čtvrtě metru volného místa od stěn nebo dalšího nábytku. To vám umožní nerušený průchod, což oceníte zejména při servírování jídla.

Jak vybrat jídelní stůl a židle, aby tvořily dohromady přirozený celek?

Existují domácnosti, a těch je většina, kde stůl a židle patří do jednoho setu, případně jsou alespoň ze stejného materiálu a mají podobný vzhled. To je úplně to nejjednodušší řešení, které vám značně ulehčí práci. Ne vždy je ale k mání odpovídající nabídka, nebo prostě chcete koupit židle i stůl odděleně. 

V takovém případě si musíte správně vybrat. Nabídka židlí je asi stejně pestrá jako nabídka jídelních stolů, používají se dokonce podobné materiály, čímž se výběr dost zjednodušuje. Můžete mít židle například z:

 1. Masivu
 2. Kovu
 3. Kompozitního dřeva (masiv + překližka nebo vláknité desky)

Letmý pohled na nabídku nábytkových eshopů vám může zamotat hlavu. I ty nejlevnější židle vypadají skvostně a těžko lze atraktivnímu vzhledu na první pohled přisoudit kvalitu a cenu. O to víc byste se měli zajímat právě o materiál, z něhož je židle vyrobená.

Pravidlo, že design určuje stůl určitě platí i při samostatném nákupu židlí. Těžko budete k dřevěnému stolu používat kovové židle a tvářit se, že to k sobě dobře ladí.

židle k jídelnímu stolu
Největší srotiment židlí najdete na KupŽidle.cz

Dřevěné židle z masivu slouží dlouhá léta a neztrácí nijak zásadně svůj vzhled a kvality. Levné plastové židle zase nabízí množství barev a tvarů, o němž se vám ani nezdálo. Je to však varianta vhodná spíše na místa jako chata, nebo někam, kde není příliš velký provoz ani pohyb osob. Největší odolnost samozřejmě nabízí moderní kovové židle, zde ovšem musíte pečlivě uvážit, zda do vašeho interiéru kov zapadne.

Vybírat můžete od židlí z masivu bez potahu až po židle potažené mikrovláknem, nebo například ekokůží, která si vzhledem nezadá s přírodní předlohou.

Barvy a design židlí

Dnes již máme velmi širokou nabídku židlí, která zahrnuje klasické dřevěné i například kovové,moderně vypadající židle, které se hodí do domácností vybavených nejrůznějšími Hi-Tec vychytávkami a ultra moderním designovým nábytkem.

Zbývá ovšem ještě jedna otázka: jak vybrat jídelní stůl a židle podle barvy?

Výběr samozřejmě nekončí materiálem a provedením. Pro většinu zákazníků je právě barva to možná nejdůležitější, co je zajímá.

 • Dřevo a barvy podobné dřevu (béžová například, či obligátní hnědá a její odstíny) – mají výhodu, že se dobře hodí téměř do každé domácnosti, snad s výjimkou modernistických kuchyní.
 • Zářivé barvy – s nimi je nutné být opatrný. Nejlépe vynikají v právě v moderně zařízených domácnostech s podobným nábytkem a barvou stěn
 • Bílá barva se hodí k podobně zařízeným domácnostem, kde hrají prim blízké odstíny této barvy či podobně intenzivní pastelové barvy
Asko-nabytek.cz

Čtěte také: Jak vybrat obklad za linku

Jaký dřez do kuchyně

Jak vybrat sedací soupravu

Jaký obklad za kuchyňskou linku

Jak opticky zvětšit místnost

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně