jak vybrat dřez do kuchyně

Jak vybrat dřez do kuchyně? Držte se těchto tipů!

9 srpna, 2021 Od administrator 0

Dvakrát měř a jednou řež. To platí i když řešíme, jak vybrat dřez do kuchyně. Týká se to vlastně veškerého vybavení a nábytku do kuchyně.

Před nákupem si prohlížíme nabídku různých obchodů s nábytkem a zjišťujeme ceny. Výběr podle vzhledu a ceny vás ale většinou nepotěší.

To se týká i takové ryze praktické věci, kterou je zdánlivě obyčejný kuchyňský dřez. Ten musí nabízet nejen vhodné prostorové řešení a moderní design ale také splňovat přísné technické nároky. Dřez musí odolávat rzi, agresivním mycím prostředkům a vysokým teplotám. To vše každodenně po dlouhé roky.

Dnešní trh doslova překypuje nejrůznějšími typy dřezů. Liší se designem, tvarem, velikostí a spoustou dalších parametrů, které vám pomohou vybrat si právě to ideální řešení pro vaši kuchyni.

Jak vybrat dřez do kuchyně dle materiálu

Co se týče materiálu, existují v podstatě dvě možnosti:

  • Kuchyňské dřezy z nerezové oceli
  • Kuchyňské dřezy z kompozitních materiálů

Nerezové kuchyňské dřezy.

Klasické dřezy se již dlouhá desetiletí vyrábí z nerezové oceli. Povrch bývá doplněný chromem a niklem, který zlepšuje vzhled a hlavně poskytuje dostatečnou ochranu dřezu před působením chemie a mechanickým poškozením například při mytí nádobí. Nerez má typický chromový vzhled. Můžete ale narazit také na dřezy s matným povrchem nebo dokonce různými ornamenty a dekorací. Stačí se podívat na nabídku jakéhokoliv obchodu.

Patrně jedinou opravdovou nevýhodou nerezových dřezů se může stát jejich hlučnost. Každý úder se nese bytem spolehlivě skrz několik stěn. Existují proto i zvukově izolované modely dřezů, které tento nešvar tlumí a pohlcují nárazy.

Dřezy z kompozitních materiálů

Kompozitní materiály přináší řadu praktických výhod. Jsou pevné, odolné teplotně i mechanicky a neohrozí je ani běžně používaná kuchyňská chemie a čistící prostředky.

Co to je vlastně kompozitní materiál? Kompozit je vždy kombinace několika druhů materiálů v jednom. Dřezy se vyrábí nejčastěji spojením přírodních materiálů (například umělý kámen) a plastů nebo pryskyřic. Kámen je samozřejmě vždy nahoře a tvoří tedy vzhled celého dřezu. Používá se nejčastěji žula nebo mramor spojené pomocí polymerů. Vzniká tak unikátní mix, kde zhruba tři čtvrtiny tvoří přírodní materiál a zbytek syntetika, která pomáhá zlepšit vlastnosti materiálu.

Výhody dřezů z umělého kamene

  • Široká paleta designových vzorů
  • Odolnost kamenného povrchu
  • Jde o poměrně ekologický materiál
  • Dlouhověkost a odolnost

*Mezi negativa můžeme přiřadit samozřejmě vyšší cenu.

Rozměry a velikost jsou nejdůležitější parametr

Nejdůležitější parametry, jak vybrat dřez do kuchyně, jsou samozřejmě velikost a konkrétní rozměry každého modelu.

Co vám poradíme? Rozměry, tedy šířku a délku kuchyňského dřezu musíme samozřejmě přizpůsobit rozměrům pracovní desky. Svoji roli sehrává také vzdálenost od různých spotřebičů jako například lednička, plotna atd. 

Ve většině případů se držíme rozměrů kolem 50 centimetrů, které dobře korespondují s pracovní deskou šířky šedesáti centimetrů.

Větší pozor na rozměry si musíte dát, ostatně jako vždy, v menších místnostech. Malé kuchyně s obřím dřezem nepůsobí vůbec dobře. Zapomeňte rovnou na dvojitý dřez klasického střihu. V tomto případě může být skvělou možností rohový dřez, který poskytne dostatek funkčního prostoru a dobře zapadne i do menší kuchyně.

Důležitým parametrem je však také hloubka dřezu. Příliš hluboký dřez dokáže být velmi nepohodlný. Neustálé ohýbání končí nesnesitelnou bolestí zad. Standardní hloubka dřezu činí kolem 15 – 20 centimetrů.

Tvar dřezu – široký výběr i možnosti

V nabídce obchodů naleznete nejčastěji tyto tvary:

Čtvercové kuchyňské dřezy

Jsou velmi kompaktní a využijete je zejména tam, kde nemáte příliš mnoho zbytečného prostoru. Většinou jde o jednodušší a nejlevnější modely dřezů.

Oválné a kulaté kuchyňské dřezy

Tento tvar patří mezi často prodávané. Přesto působí velmi neortodoxním dojmem a vybírat můžete z obrovské nabídky designů a provedení. Velmi zajímavé jsou rohové konstrukce kulatých dřezů přizpůsobené pro nejrůznější příslušenství.

Rohové dřezy jsou skvělou možností, jak vybrat dřez do kuchyně a ušetřit volné místo. Nezapomínejte však, že do rohu se příliš světla nedostává a musíte doinstalování doplňkový zdroj světla.

Obdélníkový kuchyňský dřez

Naprostá klasika, kterou naleznete v 90 procentech českých domácností. Jeho obliba nevznikala jen tak. Obdélníkový dřez lze pořídit v rozměrech pro každou pracovní desku, jsou pohodlné v používání a hlavně je můžete snadno doplnit téměř libovolným příslušenstvím.