Jak zařídit malý obývací pokoj a jak oživit obývací pokoj

Jak oživit obývací pokoj: 7 praktických tipů

12 září, 2021 Od administrator Off

Plánování nového bydlení je skvělá příležitost, jak oživit obývací pokoj funkčním a estetickým řešením nábytku a interiérů.

Právě zde totiž trávíte opravdu mnoho času. Veškerý volný čas, rodinné sešlosti a návštěvy přátel se odehrávají právě v obývacím pokoji. Proto se zařizování obýváku stává jedním z klíčových problémů, které na vás čekají. Skloubit musíte praktickou stránku i estetiku.

Ne každý je však designer a tak není od věci seznámit se s několika principy, jenž vám pomohou se s tím úspěšněji poprat.

Co na vás v článku čeká?

  • Tipy ohledně správného osvětlení
  • Kombinace barev nábytku a bytového textilu
  • Doplňky a dekorace

Jak oživit obývací pokoj s pomocí přirozeného světla

Jak oživit obývací pokoj Ob�vac� st?na Swing

*Obývací stěna Swing/ Asko

Hojnost přirozeného osvětlení záleží již na stavebních dispozicích nemovitosti. Velká panoramatická okna jsou ideální. 

Málokterá nemovitost jimi však disponuje. Co dělat v bytě s běžnými okny? 

Omezit záclony a další textil kolem oken na minimum. Obyčejné žaluzie jsou velmi praktické, během dne ale výrazně snižují úroveň osvětlení. 

Alternativou se stávají venkovní rolety, které během dne netvoří žádnou překážku denními světlu a nainstalují vám je na prakticky všechny typy běžných oken.

Další možností je posunutí centra dění blíže k oknu. Jak? U okna můžete postavit sedací soupravu. Pokud máte však dostatek místa, tak zkuste pod oknem vytvořit malý koutek se stolkem a křesílky. Stane se z něho oblíbené místo celé rodiny. 

Neutrální barvy v interiéru nebo zářivé odstíny?

Neutrální barvy dokáží vytvářet atmosféru útulnosti a všeobjímající harmonie.

Které barvy to jsou?

Kromě klasické bílé a šedé ještě:

  • Béžová
  • Světlé a nepříliš syté odstíny pastelový barev

Možností, jak oživit obývací pokoj, který je vyveden v takových barvách mnoho není. Důležité je mít cit pro estetiku. Někteří designéři doporučují pořídit sedací souprava nebo křeslo, které bude barevně vynikat.

Neznamená to však pořídit do šedého pokoje jedovatě zelené křeslo. Raději zvolte decentnější barvu, která však na odlišném barevném pozadí zbytku místnosti upoutá pozornost.

Ještě jednou žaluzie a záclony

Záclony a obecně textil kolem oken hraje podstatnou roli v celkovém vzezření jakékoliv místnosti. Jejich volbu a výběr rozhodně nepodceňujte.

Pokud vám jde o maximální útulnost a pohodlí, použijte spíše měkčí látky, které procházející světlo jen lehce utlumí a zaručí dostatečnou úroveň osvětlení.

Většinou nemusíte vymýšlet nic zásadního. Stačí záclony v jednoduchém designu a prostými liniemi. Žádné krajky a přebytečné dekorace.

Pořiďte si originální lustr

Osvětlení je jedním z výrazných prvků, které výrazně ovlivňují vzezření bytu. Rada, jak oživit obývací pokoj, bude jednoduchá: sežeňte si lustr nebo jiné stropní svítidlo, které skvěle vypadá a zároveň koresponduje se stylem vašeho obydlí.

Experimentovat můžete s kontrasty. Střídmě zařízený byt oživí velmi zdobný lustr, například s oblíbenými květinovými motivy. 

V krajním případě můžete použít také klasický křišťálový lustr, nebývá to ovšem dobré řešení pro menší byty a obzvláště nemovitosti s nízkým stropem.

Sedací souprava je středobodem obýváku

Obývací pokoj bez gauče nebo sedací soupravy si nedokáže nikdo představit.

Rozhodovat se můžete zejména co se týče velikosti, barvy a potahového materiálu.

Zajímavým oživením obýváku může být ale tvar. Ve vhodných případech se stane zajímavým řešením rohový gauč, který dodá prostoru hlavně menším obývacím pokojům a vzniklý volný prostor se pak stává vítaným oživením omezeného prostoru.

Jak oživit obývací pokoj pomocí dekorace

Doplňky a dekorace vždy pomohou oživit bydlení a hlavně ukázat návštěvníkům osobnost jejich obyvatel.

Jak oživit obývací pokoj a co dát na stěnu v obýváku

Úplnou klasikou jsou rodinné fotografie. Lépe dopadnou například fotografie z cest, ale spíše jen v případě, že máte k dispozici opravdu kvalitní fotky vhodné pro tisk na větší formát. 

Dekorace ale nemusí pocházet pouze z vlastních zdrojů. Obrazy či fotografie můžete zakoupit s tématikou, která odráží vaše osobní zájmy a životní styl.

Finančně náročnější a zajímavou alternativou je designový nábytek nebo různé dekorace neobyčejných forem.

Jako oživující prvek ale poslouží třeba jen taburet či malý sedák v originálním designu či výrazné barvě.

Čtěte také: Jak vybrat sedací soupravu

Jaký obklad za kuchyňskou linku

Jak opticky zvětšit místnost

Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně