Jak vybrat sedací soupravu z ekokůže. Sedací souprava odolná proti zvířatům

Ekokůže není kůže, aneb odolný materiál pro potah nejen nábytku

6 srpna, 2021 Od administrator 0

Ekokůže se stala jednou z nejzajímavějších možností při výběru nábytku. Její využití má ale přesah i do textilu a celé řady dalších oborů. O výhodách tohoto materiálu se vás pokusíme přesvědčit v dalším krátkém článku na našem blogu.

Ekokůže na vás číhá v jakémkoliv obchodě s nábytkem. Není to však koženka ani přírodní kůže. Ekokůže je uměle vyrobený materiál, při jehož produkci nepřichází žádné zvíře k úhoně. Zároveň také odstraňuje nevýhody, které jsou dobře známé právě od koženky založené na klasickém PVC.

Co to vlastně je ekokůže?

Úplně nový, inovativní materiál jenž svými vlastnostmi velmi věrně imituje přírodní kůži. Jde o kompozitní materiál spojující přírodní základ (ne živočišného původu ale nýbrž textilního) s polyuretanovým povrchem. Tato kombinace přináší vynikající vzhled, užitné vlastnosti a hlavně neuvěřitelnou odolnost. Nábytek z tohoto materiálu vám vydrží zatraceně dlouho.

Ekokůže se vyrábí nejčastěji z bavlny

Výhody bavlny nemusíme dlouze představovat. Praktický a osvědčený textilní materiál se vyznačuje velkou odolností, netrhá se a dobře propouští vzduch. Zároveň nenese vysoké výrobní náklady a můžete z něj vyrobit téměř cokoliv.

Ekokůže ale není jen z bavlny, to by mělo k požadovanému vzhledu a kvalitám stále ještě dost daleko.

Povrch se vyrábí z polyuretanu

Svrchní vrstva se vyrábí z umělého materiálu. Tento polymer disponuje skvělými vlastnostmi, které v kombinaci s textilním základem dávají vzniknout materiálu zvanému ekokůže.

Polyuretan se vyznačuje zejména extrémní odolností, díky které našel využití napříč obory. Díky elastičnosti, odolnosti proti otěru a příjemnému povrchu se hodí i pro dražší modely nábytku. Opravdu se velmi podobá pravé kůži a v některých ohledech ji může kvalitou převyšovat.

Výhody nábytku z tohoto materiálu

  • Naprosto ekologický materiál – nepoužívá se pro jeho výrobu pravá kůže
  • Zdravotní nezávadnost
  • Vysoká mechanická odolnost proti otěru i v ohybech. Navíc se dobře čistí a hodí se i do míst s velkou frekvencí osob

Polyuretan sám o sobě dokáže na mikroskopické úrovni dýchat. Díky tomu je sezení na pohovce z ekokůže velmi pohodlné. Na rozdíl od jiných umělých materiálů se nenahřívá teplem lidského těla a nehrozí tak nepříjemný pocit a pocení na určitých místech.

Mytí nábytku vlažnou vodou je snadné, rychlé a nevyžaduje žádné speciální přípravky. Zapomenout nesmíme ani na cenu. Oproti levnému nábytku může být vyšší. Ve srovnání s pravou kůží ale výrazně ušetříte.