Jak oživit obývací pokoj a co dát na stěnu v obýváku

8 dekoračních a rukodělných tipů, co na stěnu v obýváku

3 září, 2021 Od administrator 0

Není nic smutnějšího než prázdná a chladná stěna v obývacím pokoji. Domov dělají právě ty malé drobnosti, které poskytují pohodlí a dekorují vaše obydlí kouskem vašeho tvořivého ducha. Přinášíme vám několik inspirativních tipů, co na stěnu v obýváku. Dekorace si můžete buď zakoupit, nebo se vrhnout na kreativní dráhu a sami něco vyrobit.

Dekorace na stěnách ovlivňují kulturní zvyky

Obraz nebo jiná výzdoba na stěně je součástí téměř každé kultury. Například ve východní Evropě či v orientálních zemích dodnes převažuje zvyk na stěnu umisťovat drahocenné dekorativní koberce. V evropských podmínkách bývá výzdoba stěn poněkud skromnější. Většinou stačí obraz nebo několik fotografií. Při plánování, co na stěnu obýváku ale můžete trochu popustit uzdu své fantazii.

Fotografie na stěnu – moderní způsob dekorace interiéru

Nedávno si jedna moje známá povzdechla,, že dnešní mládež už nekupuje obrazy a le výhradně fotografie. Něco na tom bude, protože moderní fotografie dokáže být velmi zajímavým doplňkem interiéru. Nepořizujte si ale obligátní fotku s dělníky na stavbě mrakodrapu, tu už má asi miliarda dalších domácností a kanceláří po celém světě.

Na výběr máte tisíce variant od levnějších foto plakátů až po dražší fotografie na plátně. Na fotkách může být téměř vše od rostlin, zvířat až po krajiny. Ostatně, vlastní fotoobraz také není špatná varianta. Pokud dobře fotíte a jste schopni dodoat zdrojové foto v dobrém rozlišení a kvalitě, tak vám fotoobraz vyrobí dle vaší předlohy. Fotka ze zajímavé dovolené se tak může stát originální dekorací, kterou opravdu nikdo jiný nemá.

Květinové obrazy nebo umělecká díla s florálním motivem

co dát na stěnu v obýváku Ambia Home DEKORACE NA ZE?,

Od pradávna jsou mezi dekoračními motivy populární květiny. Na stěnu si těžko připnete begonie z blízkého parku, oraz nebo fotografie s motivem rostlin se ale může stát zajímavým prvkem interiéru. Nemusí to být velkoformátový obraz, stačí jen drobná dekorace. Některé tvořivé hospodyňky si dokonce vytváří vlastní nástěnné herbáře.

Mapy jako moderní dekorace 

Trendem dnešních dvacátníků a třicátníků jsou mapy umístěné na stěnách. Nemáme ale na mysli klasické mapy známé ze školních lavic. Ty působí všelijak, jen ne dekorativně. Map, které si můžete dát na stěnu je nepřeberné množství. Některé z nich jsou velkoformátové, jiné docela malinké a na stěnu se umisťují s několika dalšími dekoracemi.

Společné mají to, že jsou to povětšinou designerské kousky, tedy ne obyčejné mapy ale jejich stylizace v různých podobách a hlavně na různých materiál, včetně kovu.

Ambia Home DEKORACE NA ZE?, 108,5/83 cm

*Dekorace v podobě mapy světa už udělá na stěně dojem – Asko Ambia 108 x 83 cm

Talíře nejen z dovolené

Hit devadesátkových domácností, to jsou nejrůznější pestrobarevné talířky z dovolených. Na tohle raději zapomeňte, jelikož tyto talířky jsou naprosto stejné napříč od Kanárských ostrovů až po tureckou riviéru. 

Keramika však sama o sobě není špatný nápad, ba ani talíře nebo jiné nástěnné dekorace z jiných materiálů.

Neomalený nápad z historie – co dát na stěnu obýváku tapety?

Tapety byly součástí českých domovů po desítky let. Vrchol jejich slávy ale přešel již koncem minulého režimu. Téměř každá rodina má nějakou historku o tapetování, smrdícím lepidle a podobě. Tapetování je v něčem horší než malování. Nemusíte to ale brát  “zu grunt”, jak se říká v Severních Čechách.

Tapetu můžete použít jen na část stěny, můžete dokonce nakombinovat tapet několik, přičemž mezi nimi mohou být i mezery. Tady se nabízí obrovský prostor pro výtvarno a vlastní iniciativu nebo fantazii.

Tip: našli jste zajímavý vzor tapet ale opravdu nechcete tapetovat celý byt? Kupte si rám na obraz a tapetu dejte do něj. Ušetříte na materiálu a získáte netradiční dekoraci v podobě “tapetového” obrazu.

Další variantou tohoto nápadu je vytapetování například jen určitých pruhů, například podél rohů a ohraničit je nějakou lištou.

Paličkované dekorace na stěně

Paličkování je další variantou, co dát na stěnu v obýváku. Kupovat paličkovaná umělecká díla na trhu vychází pěkně draho, často kvůli vysokým poplatkům za předlohy. Uplaičkovat si ale můžete něco sami nebo pořídit cokoliv od kamarádek. Paličkované obrazy pak stačí dát za rámeček se sklem nebo plexisklem, což vyjde na pár desítek korun. Vzniknou tak neobyčejná umělecká díla, kterými můžete vyzdobit nejen obývák ale i jiné místnosti.

Obrazy z puzzle na stěnu

co dát na stěnu v obýváku

Baví vás skládání obrazů z puzzle? Svůj výtvor můžete umístit přímo na stěnu. Je to lepší varianta než obligátní umístění pod sklo na stůl, kam vám dříve nebo později někdo rozlije pití a váš výtvor znehodnotí.

Puzzle není třeba představovat. Vybírat můžete z tisíců variant, někola složitostí a velikostí výsledného obrázku. Zabavíte tím sebe i zbytek rodiny na dlouhé hodiny a finální výsledek bude dlouhodobě zdobit váš byt. Ty největší puzzle se velikostí vyrovnají plnohodnotnému obrazu.

Další články: Jak vybrat sedací soupravu

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně

Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku