Nejčastější chyby při plánování kuchyně

11 nejčastějších chyb při plánování kuchyně

11 srpna, 2021 Od administrator 0

Každý se snaží zařídit svůj domov, co nejlépe. Chyby při plánování kuchyně ale dělá každý. V tomto článku se podíváme na některé z nich. Budete se jich moct vyvarovat a pobyt ve vaší kuchyni se stane rozhodně příjemnějším. Co se dozvíte? Nejčastější chyby při plánování kuchyně se týkají například nedostatku zásuvek, špatného výběru skříněk nebo nedostatku místa pro práci a špatného světla.

Odstranění spodní lišty v kuchyni

Nenapadá vás, proč by to někdo dělal? Spodní lišta pod skříňkami je integrální součástí každé kuchyně. Někteří lidé ji ale schválně opomenout instalovat. Nestává se to často ale většinou za tím jsou vyznavači východní filozofie feng-shuei, která se zabývá pravidly rozmístění nábytku.

Toto učení preferuje nábytek na nožičkách, který zlepšuje cirkulaci vzduchu a energie v místnosti. Nábytek a tedy i kuchyně s přiznanými nožičkami opravdu působí vzdušnějším dojmem.

Nožiček má každá skříňka několik a ve výsledku zjistíte, že úklid pod takovou kuchyní zabírá daleko více času. Zatímco u běžné kuchyně se pod skříňky nic nedostane a vysátí nebo vytření podlahy je dílem minuty, zde si pořádně máknete a nakonec možná lištu budete instalovat znovu.

Nejčastější chyby při plánování kuchyně

*Jednoduchý styl = pěkný vzhled a snadná údržba. Přitom jde o poměrně luxusní model kuchyně Verizon

Příliš nízké závěsné skříňky

Spotřebičů a nábytku v kuchyni časem nasbíráte více než si dokážete představit. Dostatek úložného prostoru se tak vždy hodí. Hledejte kuchyň s vysokými závěsnými skříňkami, které využijí celý prostor až do stropu.

Kuchyňský nábytek s bohatou dekorací

Toto není ani tolik chyba jako věc vkusu. Z praktického hlediska je ideální kuchyňský nábytek s jednoduchými liniemi a hlavně hladkým, nekomplikovaným povrchem. Jakýkoliv designový prvek nebo dekorace činí složitějším úklid. Týká se to hlavně kuchyní v tzv. Provensálském stylu, který je poměrně oblíbený. Musíte u něj ale zkrátka počítat s poněkud náročnější údržbou.

Vyvarujte se zbytečných polic

Ne nadarmo se v kuchyni používají skříňky se zavíráním. Možná vás časem napadne zakoupit si police, které vytváří dostatečný prostor pro nejrůznější předměty. Lepší však bude použít skříňky. Police jsou lapač prachu, který musíte neustále čistit. Prach se navíc usazuje i na předmětech, které jsou zde uložené.

Lesklá kuchyně vyžaduje každodenní leštění

Podobně jako v předchozím bodě, i zde jde o věc volby a vkusu. Lesklé kuchyně vypadají mnohdy naprosto úžasně. Tedy pokud jsou perfektně udržované. Pokud nechcete neustále leštit nábytek, tak raději sáhněte po matové variantě. Lesklá kuchyně vyžaduje opravdu každodenní úklid. Velice rychle se špiní a uvidíte na ni i sebemenší šmouhu, což někteří pořádku milovnější jedinci opravdu těžce nesou.

Příliš málo místa na pracovní desce

Při plánování kuchyně se vám může zdát metr prostoru jako dostatek místa pro jakoukoliv činnost. V praxi doporučujeme mít na lince alespoň metr a pul prostoru, což je pro jednoho člověka tak akorát. Stačí na linku vyskládat nádobí, nějaké spotřebiče a poznáte, že více místa vábce není od věci. Šířku pracovní desky většinou příliš ovlivnit nemůžete, o to víc byste měli dbát na dostatečnou délku. Berte v úvahu také spotřebiče, které na lince budou pořád (varná konvice například) a počítejte s extra místem i pro ně.

Mezi nejčastější chyby při plánování kuchyně patří nizká baterie

*Dřezová baterie v kuchyni musí poskytovat dost místa pro větší nádobí

Vodovodní baterie příliš nízko nad dřezem

Klasická situace, která přivádí k vzteku několikrát za den. Pokud je vodovodní baterie příliš nízká, tak budete mít problém natočit vodu například do vyšších hrnců nebo lahví. Taková drobnost působí problémy dlouhodobě, přitom stačí již na začátku vybrat vhodnou baterii, která poskytuje dostatek prostoru. Nižší baterie se hodí spíše do koupelen nebo k umyvadlu na WC, nikoliv do kuchyně, kde budete manipulovat i světšími nádobami.

Mezi nejčastější chyby při plánování kuchyně patří nedostatečné osvětlení

Světlo potřebujete při jakékoliv práci. Příprava pokrmů v kuchyni není žádnou výjimkou. Zapomeňte na to, že vám bude stačit jedno centrální osvětlení na celou kuchyň. Zde potřebujete alespoň tři zdroje světla:

  • Hlavní osvětlení místnosti
  • Světlo nad sporákem nebo varnou deskou
  • Světlo nad linkou

Jednoduše řečeno, musíte vidět nejen po místnosti ale také na to, co vaříte, krájíte atd..

Jak vybrat lustr a nejčastější chyby při plánování kuchyně
Centrální světlo na strop v kuchni opravdu nestačí

Myslete na dostatek elektrických zásuvek pro spotřebiče

Mezi nejčastější chyby při plánování kuchyně patří také málo zásuvek 230 V. Jedna nebo dvě určitě nestačí, rozumné minimum jsou alespoň čtyři. Přičemž mohou být umístěné na různých místech nad linkou. JInak vám nezbude než používá nejrůznější rozbočovače, což je poměrně nepohodlné a vyčnívající kus plastu ze zásuvky nad linkou někdy nevhodně zasahuje do prostoru.

Při plánování kuchyně si rozmyslete, kolik spotřebičů budete běžně používat v kuchyni a podle toho zvolte počet přípojek. Elektrické zásuvky ani jejich instalace nevychází nijak draho pokud je necháte udělat zavčasu před pořízením kuchyně. V opačném případě vás čeká spousta zbytečné práce navíc a hodně nepořádku při dodatečné instalaci.

Nedostatek zásuvek patří mezi nejčastější chyby při plánování kuchyně
Nedostatek zásuvek vás donutí používat nepraktické rozbočovače

Zapomeňte na laminátové desky nebo mozaiku jako obklad

Obklad za kuchyňskou linku musí být odolný a snadno udržovatelný. Laminátové desky v dlouhodobém horizontu trpí díky vlhkosti a přímému působení tekutin, kterým se v kuchyni těžko vyhnete.

Při použití dlažby jako obkladů nedoporučujeme mozaiku. Důvod je zřejmý, obrovská síť spár působí jako lapač špíny, kterou po čase nemáte šanci nijak vyčistit. Ideální je větší dlažba. Pokud můžete, tak použijte dlažbu s tmavými spárami.

Prosklené závěsné skříňky do kuchyně

Sklo vypadá opravdu dobře, zejména pokud je kuchyň čerstvě smontovaná. Udržovat jejich dobrý vzhled vám ale zabere mnoho času. Spolehněte se raději na klasické skříňky bez zbytečného skla a dekoru, což vám ušetří mnoho námahy. Platí to také pro matné sklo.

Čtěte také: Jak vybrat dřez do kuchyně

Osvětlení kuchyně není radno podceňovat

Jak vybrat lustr nejen do obýváku